Guardian'da Türkiye Büyükelçisinin mektubu yayımlandı

Guardian'da Türkiye Büyükelçisinin mektubu yayımlandı

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç'in IŞİD'in Suruç'ta düzenlediği saldırının Kürtlere değil, Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına yönelik olduğunu belirttiği bir açıklama mektubunu yayımladı.

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Guardian, geçen hafta 13 milletvekilinin İngiliz hükümetinin Suriye'de hava saldırılarını genişletmeye yönelik planlarını eleştiren bir mektubunu yayımlamıştı. Mektupta aralarında İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nden üç milletvekilinin de bulunduğu 13 kişi, "Batı'nın bombaları Suriye'de IŞİD'i durdurmayacak" yorumu yer almıştı.


Cihatçı John'dan tehdit: ''İngiltere'ye döneceğim!''


"IŞİD Avrupa ve dünya için tehdit oluşturuyor"


Gazete Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç"in bu mektupla ilgili olarak kendilerine gönderdiği açıklamayı yayımladı. Büyükelçi Bilgiç'in, mektupta ifade edilenin tersine, IŞİD'in Suruç'ta düzenlediği saldırının Kürtlere değil, Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına yönelik olduğunu belirttiği ifade edildi.


Observer: ''Türkiye-IŞİD ilişkisi belgeleri ABD'nin elinde''


Bilgiç mektupta, Suruç'ta yaşamını kaybedenlerin tamamının Kürt asıllı olmadığını; IŞID'in halihazırda sadece Türkiye ya da diğer bölge ülkeleri için değil, Avrupa ve dünya için de tehdit oluşturduğunu belirtti.


IŞID'in küresel bir sorun olduğunu ve uluslararası toplumun bu tehditle mücadelede birlikte gereken önlemleri alması gerektiğini anlatığı mektupta Bilgiç, bunda başarısız olunması, radikalleşme salgınından ve bunun yansımalarından etkilenme riskini de beraberinde getireceğini ifade etti. Gazete Bilgiç'in mektubundan şu satırlara yer verdi:


"IŞİD'in Orta Doğu'da kontrol ettiği bölgelerden mesafe olarak uzak olmak, bu tehdidin azaltılmasına yardımcı olmaz. Türkiye üzerine düşen görevi yerine getirerek bu sorunların çözümünü müttefikleri ile birlikte aktif ve geniş çaplı bir şekilde tartışmaktadır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS