Güney Asya'daki mülteci krizine BM müdahalesi

Güney Asya'daki mülteci krizine BM müdahalesi

Güney Asya sularındaki mülteci kriziyle ilgili bir açıklamada Birleşmiş Milletler'den geldi. BM Genel Sekereteri Ban Ki Mun, Güney Asya'da denizde mahsur kalan göçmenlerin kurtarılması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ban'ın, Güney Asya'da Andaman Denizi ve Malacca Boğazı'nda teknelerde mahsur kalan göçmenlerin durumuna ilişkin kaygılarının giderek arttığı belirtildi.


Libya'da batan teknede ölü sayısı 800'e yükseldi


Göçmenlerin durumuna ilişkin Malezya ve Tayland Başbakanlarıyla görüşen Genel Sekreter, uluslararası hukukun gereklerinin yerine getirilmesi ve göçmenlerin kurtarılması gereğini vurguladı.


Almanya 11 bin kişiyi sınır dışı etti


Göçmen teknelerinin zamanlıca limanlara kabul edilerek mültecilerin karaya çıkmasına izin verilmesini isteyen Ban Ki Mun, teknelerin geri gönderilmesinden kaçınılması uyarısı yaptı.


Muğla'da kaçakları taşıyan tekne battı


Uluslararası Göç Örgütü, Hint Okyanusu ve Andaman Denizi açıklarındaki insan kaçakçılarına ait teknelerde çoğunluğu Myanmar'dan kaçan Rohinga Müslümanları ve Bangladeşlilerden oluşan halen 8 bin göçmenin bulunduğunu açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS