Güney Kore Devlet Başkanı'ndan istifa kararı

Güney Kore Devlet Başkanı'ndan istifa kararı

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye, iktidar güvenli bir şekilde devredilirse istifa edeceğini duyurdu. Park'ın açıklaması, kendisini istifaya çağıran toplu gösterilerin ardından geldi.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye, meclisin ve iktidarın güven içinde devredilmesi için bir planla gelmesi durumunda istifa edeceğini açıkladı. Park, televizyon kanallarında yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, "Choi skandalı" ile ilgili bir kez daha özür dileyerek, her şeyi bırakmaya hazır olduğunu ifade etti.


Devlet Başkanı'nın bu çarpıcı açıklaması, kendisini istifaya çağıran toplu gösterilerin ardından geldi. Muhalefet yetkilileri, meclis soruşturması için cuma günü oylama yapılacağını duyurdu. Park'ın, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandala tepkiler artarak devam ederken başkent Seul'de bir aydan fazladır her cumartesi yüz binlerin katılımıyla gösteriler düzenleniyor.


Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi'nin, kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla da yargılanıyor. Skandalın, Park'ın ülkede gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce popülaritesini önemli ölçüde azalttığı belirtiliyor.


Bazı muhalefet partileri de Park'a istifa çağrısında bulunuyor. Güney Kore'de yapılan bir ankete göre, Park'a kamuoyu desteği yüzde 4'e kadar düştü. Park Geun-hye, 2012'deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013'te göreve başladığında Choi Soon-sil'in, konuşma metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu ancak bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS