Hangi ülkede kaç kişiye COVID-19 aşısı yapıldı? Ülke ülke son durum

COVID-19 aşılama çalışmaları hızla devam ederken, ülkeler arasında büyük farklılıklar görülüyor. Aralık ayında başlayan aşı uygulamalarının dörtte üçü, küresel GSYH'nin yüzde 60'ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede yapıldı.ABD, Çin ve İngiltere aşılama konusunda en hızlı davranan ülkeler konumunda. ABD'de 56 milyon 103 bin 604, Çin'de 40 milyon 500 bin, İngiltere'de ise 16 milyon 122 bin kişiye aşı yapıldı.

Euronews'ten Faruk Can'ın özel haberine göre, ülke nüfusuna göre de İsrail en çok aşı yapan ülkeler arasında ilk sırada. İsrail'de nufüsun yüzde 45'i aşılandı.

Aşılama konusunda ülkeler arasında sipariş yarışı yaşanırken, Çin, Almanya, Rusya, ABD ve İngiltere'de üretilen aşılar dünya genelinde dağıtılıyor.

Bazı ülkeler birden fazla aşı firmasıyla anlaşırken, Türkiye'de şimdiye kadar Sinovac aşısı yaygın olarak uygulandı.

Brüksel henüz aşılar geliştirme aşamasında iken birden fazla firma ile Avrupa Birliği'nin 450 milyonluk nüfusuna yetecek kadar aşı için ön sipariş anlaşmaları imzaladı. Aşıların ilk partisi ülkelerin nüfuslarına orantılı olarak 26 Aralık'tan itibaren dağıtılmaya başlandı.

Ancak aşı tedariğinde anlaşmanın gerisinde kalındı. AB şu ana kadar alması gerek aşıların ancak yüzde 70'ini alırken, yüzde 30'luk kısmında gecikme meydana geldi.

Türkiye'de kaç kişi aşı yaptı?

Koronavirüsle mücadelede Türkiye'de 14 Ocak günü başlatılan aşı uygulaması kapsamında 18 Şubat tarihi verilerine göre en az 6 milyon 150 bin 617 doz aşı yapıldı. Bunlardan 912 bin 500 kişiye ise 2. doz aşı da uygulandı.

Türkiye dünyada aşı sıralamasında 6 milyon 150 bin 617 ile 6. sırada.

İlk dozun uygulanmasından 28 gün sonra yapılacak ikinci dozun randevusu hekim tarafından verilip,
SMS olarak cep telefonuna gönderilecek. MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu kontrol edilebilecek veya değiştirilebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS