Haşdi Şabi Irak'ın resmi güçleri arasına katılabilir

Haşdi Şabi Irak'ın resmi güçleri arasına katılabilir

Türkiye'nin Musul'a ve Telafer'e girmesine karşı çıktığı Şii Haşdi Şabi milislerinin Irak'ın resmi güvenlik güçlerinin saflarına dahil edilmesi ülke parlamentosunun gündeminde.

Türkiye'nin Telafer'e girmesine karşı çıktığı Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin ülkenin resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmesi yönünde Şii lider Mukteda es-Sadr'ın önerisi Irak parlamentosunun gündeminde.


Musul operasyonunda peşmerge ile Haşdi Şabi anlaştı


Sadr yaptığı yazılı açıklamada, "Yüksek ulusal çıkarlar gereği, tüm mezhepçi, siyasi ve güvenlik sorunlarının aşılması için Haşdi Şabi'nin resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmesini öneriyorum" ifadesini kullandı.


İran'dan endişe yaratan Haşdi Şabi açıklaması


Açıklamada eski başbakan Nuri el-Maliki işaret edilerek, "İğrenç mezhepçi nefese sahip ve Irak'ın üçte birini satanların süreçten uzaklaştırılması da önemlidir" denildi.


Sünnilere işaret edilerek içerdeki tarafların dışlanmaması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Dış mihrakların, Haşdi Şabi'nin işlerini kontrol etmesine izin verilmemeli. Çünkü bu yapının ve kahraman mücahitlerin itibarı tehlikededir" değerlendirmesinde bulunuldu.


Dün meclisten geçen yasanın 4. maddesinde, "Haşdi Şabi'ye bağlı gruplar, kanun gereği Irak'ın karşı karşıya bulunabileceği güvenlik ve terör tehdidini ortadan kaldırmak, şehirlerin terör gruplarından geri alınması ve güvenliğinin sağlanması, terör grupları ve onlarla dayanışma içerisinde olanları ortadan kaldırmak için gerekli kuvveti kullanır" ifadesi yer almıştı.


Söz konusu yasa mecliste bulunan Sünni gruplar ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi'ye bağlı Vataniyye grubu tarafından kabul görmemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS