Son Dakika

Hastanelerde obezler için XL odalar hazırlandı

A A

27.05.2016 - 17:26 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Dünyanın en uzun boylu ve fit bedenine sahip nüfusu olan Hollandalılar giderek şişmanlıyor. Ülkede obezite ciddi bir artış gösteriyor. Bu durum karşısında hastanelerde de tedbir alındı. Pek çok hastanede obezlerin kalabilmesi için "XL odalar" hazırlandı.

Hastanelerde obezler için XL odalar hazırlandı

The Telegraph'tan Şenay Boztaş'ın haberine göre, Hollanda'nın ince ve uzun olmalarıyla tanınan nüfusu gittikçe şişmanlıyor. Bu durum karşısında Hollanda'daki hastane binalarında obez hastalar için özel "XL odalar" yapılıyor. Rotterdam'daki Erasmus MC hastanesi belirli bir kiloyu aşan hastalara destek olabilmek için yeni odalar inşa ettiklerini açıkladı. Normal odalardan 6 metrekare daha geniş inşa edilecek bu özel odalarda bulunan yataklar da 20 santimetre daha geniş olacak. Bu odalardaki banyo ve tuvaletlerde daha sağlam bir malzemeden inşa edilecek.

Her yıl 2,8 milyon kişi obeziteden ölüyor

Bu düzenlemelerin kaçınılmaz bir ihtiyaç haline geldiğini söyleyen Erasmus MC Hastanesinde obezite Profesörü Elisabeth van Rossum, "Obezite özellikle yaşlı nüfus arasında giderek artıyor. Bunu yakında çözülecek bir sorun olarak görmek yanıltıcı. Toplumumuz bu hastalara uygun bir bakımı sağlamalı. Sığmadıkları koltuklara oturmak bu insanları gerçekten utandırıyor. Bu hastalara neden sığabildikleri bir koltuk ve yatak vermeyelim ki?" diye konuştu.

Kanserde "Obezite" riski

Hollanda dünyanın en uzun boylu nüfusuna sahip ve fazla kilolu da değiller. Dünya Sağlık Örgütünün obezite raporuna göre 51 Avrupa ülkesi arasında 31. sırada. Dünyanın kalanının aksine gittikçe kiloları artıyor. Hollanda İstatistik Bürosunun verilerine göre 1981'de yüzde 27 olan obezite oranı 2015'te yüzde 12'ye yükseldi.

Çocuklarda obezite alarmı

Hollanda'daki pek çok hastane ve bakımevi de odalarda düzenlemeye gidiyor. Eindhoven'daki Catharina Hastanesi de onkoloji ve cerrahi bölümlerinde obez hastalar için geniş odalar hazırladı. "Obezite odası" adı verilen bu odalarda daha geniş kapılar, büyük yataklar ve sağlam tuvaletler ile özel bakım malzemeleri kullanıldı.

Boxtel'deki Zorgexpertisehuis Liduina Hastanesi ise obez hastalarla ilgili yeni bir bakım paketi hazırlıyor. The Telegraph'a konuşan hastane yöneticisi Barbara Winjand, şunları söyledi: "Obez hastalar için özel bakım koşulları hazırladık, hastanemizde onlarla çok iyi şekilde ilgilenilecek. Hastalarımız arasında obezitenin dehşet verici bir şekilde arttığını fark ettik ve meslektaşlarım bunun için özel materyallerin arayışını girdi. Yeni malzemeler temin etmekle kalmadık, obezleri de gözeterek yangın gibi acil durumlar için hastanede değişikliklere gittik. Geçen yıl 'Obezite Odaları'nda kalan hastalarımız oldu. Şu anda İngiltere'den de gelip hastanemize yatan hastalar var."