HDP operasyonu dış basında yankı buldu

HDP operasyonu dış basında yankı buldu

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 9 HDP'li milletvekilinin gözaltına alınması Avrupa basınında geniş yer buldu.

HDP operasyonu dış basında yankı buldu. İşte Avrupa'dan yansıyanlar: 


Almanya
Spiegel: Polis Kürt yanlısı HDP liderlerini göz altına aldı


Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete yönelik baskıları artırıyor. Güvenlik güçleri aralarında parti liderlerinin de bulunduğu Kürt yanlısı 11 HDP milletvekilini göz altına aldı. Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dün akşam göz altına alındı. Göz altına alınanlar arasında İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder gibi tanınmış milletvekilleri de var. 59 milletvekili bulunan HDP, parlamentoda 3.parti konumunda ve en büyük Kürt partisi.


Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)
Erdoğan Kürt partisi HDP liderlerini göz altına aldırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini eleştirenlere yönelik bir adım daha attı: Gece yarısı yapılan operasyonlarda HDPnin önde gelen politikacıları göz altına alındı. HDP parlamentoda 3.büyük parti ve Kürtlerin politik temsilcisi.


CHP'den HDP operasyonuna tepki


Bild: Türkiyede Erdoğan karşıtları göz altına alındı
Erdoğan Türkiyede Kürt karşıtı politikasını sertleştiriyor. Gece yapılan bir dizi operasyonda polis Kürt yanlısı muhalefet partisi HDPnin liderlerini göz altına aldı. Göz altına alınanlar arasında eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ve çok sayıda HDP milletvekili olduğu belirtiliyor. HDPli politikacılar terör propagandasıyla itham ediliyor.


Dolar ve eurodan rekor yükseliş


Die Zeit: Polis Kürt yanlısı HDP liderlerini göz altına aldı
Türkiyede Kürt yanlısı HDPnin iki lideri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ terör operasyonu kapsamında göz altına alındı. Göz altılarla birlikte Türk Hükümeti muhalefete yönelik baskıyı artırıyor. Parti avukatlarına göre en 13 milletvekili daha göz altına alındı.


İsveç


İsveç televizyon kanalı SVT "HDP'li politikacılar gözaltında" başlığı ile duyurduğu haberinde gözaltıları 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan gözaltı ve tutuklamaların izinde yapıldığını, Türk hükümetinin HDP'yi PKK ile işbirliği yapmakla suçladığı bilgilerini paylaştı. Hafta başında, "Laik sol gazete Cumhuriyet" çalışanı 12 kişinin gözaltına alınmasına da değinilen haberde Lund Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi profesörlerinden Türk vatandaşı Ümit Özkırımlı'nın daha önce yaptığı, "Adım adım çember daralıyor. Büyük ihtimalle sırada Kürt partisi HDP'nin lideri Selahattin Demirtaş var. Geriye bazı muhalif gazeteler ilende gelen bazı kişiler kalıyor. Bundan sonra geriye bir şey kalmayacak" değerlendirmesi hatırlatıldı.


Norveç
Devlet televizyon kanalı NRK 


Kanal, HDP'li politikacıların gözaltına alınmalarını duyurduğu haberinde geçen hafta da HDP'nin Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanlarının tutuklanması hatırlatılarak, HDP'li vekillere yönelik gözaltıların, Mayıs ayında milletvekillerinin dokunulmazlıkları ile ilgili yapılan Anayasa değişikliğinden sonra gerçekleştirilmesine dikkat çekildi. Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce dokunulmazlıklar ile ilgili yaptığı konuşmada, HDP lidelerinin Anayasa'ya aykırı hareket etttikleri, dokunulmazlılarının kaldırılması gerektiğini söylediği vurgulandı.


Danimarka
Devlet televizyon kanalı DR 


Kanal, HDP'lilerin gözaltına alınmalarını, "Kürt yanlısı parti siyasetçileri terör suçlamasıyla gözaltına alındı" başlığıyla haberi duyurdu.


Haberde Selahattin Demirtaş'ın evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındığı,HDP'nin 59 milletvekili ile Türkiye'nin üçüncü büyük partisi olduğu vurgulandı.


Finlandiya
Televizyon kanalı Yle


Televizyon kanalı, "Kürt Parti lideri gece baskınıyla gözaltına alındı" başlığıyıyla duyurdu.


Ukrayna
RBC Ukraina ajansı


"Türkiye'de Halkların Demokratik Partisi, PKK ile bağlantılı olmakla suçlanıyor. Partinin iki lideri, terörle mücadele operasyonları kapsamında gözaltına alındı" diye haberi geçti. 


"Türk polisi, Kürt muhalefet partisinin liderlerini gözaltına aldı" başlığını atan Unian ajansı, Demirtaş'ın, evinin kapısına polisler geldiğinde Twitter hesabından paylaştığı mesaja yer verdi.


112 TV kanalının internet sitesinde haber, "Türkiye'de muhalefet partisinin 11 üyesi ve liderleri gözaltına alındı" başlığı ile duyuruldu. Demirtaş'ın Twitter mesajının yer aldığı haberde, "Türkiye'de muhalif Kürt partisi HDP'nin liderleri ve parti üyesi dokuz milletvekili gözaltına alındı" denildi.


TSN ajansı
"Türkiye'de Kürt muhalefetinin liderleri gözaltına alındı" başlığını atarken,


24 TV kanalının internet sitesi
"Türkiye'de muhalefet partisinin liderleri ve milletvekilleri gözaltına alındı. Gözaltıların hemen ardından ülkede Twitter, Facebook, Youtube ve Whatsapp'a da kısıtlama getirildi. Kürt partisi bu adımları muhalefete baskı olarak değerlendiriyor ve hükümetin ırkçılığa yöneldiğini düşünüyor" diye yazdı.


 UNN ajansı


"Türkiye'de Erdoğan'ın muhaliflerinden biri gözaltına alındı" başlığı ile gelişmeleri aktaran ajans, Demirtaş hakkında daha önce beş yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandığını hatırlattı.


İsviçre
İsviçre basını HDP'deki tutuklamalara geniş yer verdi, bazı gazetelerde haberi manşetten verdi.


Le Matin gazetesi
"Kürt partisinin liderleri tutuklandı başlıklı" haberde şöyle yazıldı: "HDP'nin iki eş başkanı dün gece tutuklanırken en az 9 milletvekili de gözaltına alındı. HDP iki eş başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, polis tarafından gözaltına alındı. Figen Yüksekdağ Ankara'da  Selahattin Demirtaş ise Diyarbakır'da gözaltına alındı. Figen Yüksekdağ tutuklama ya tepki göstermesi üzerine evinin kapısı kıran polis kendisini gözaltına aldı. Polisin ayrıca Ankara'daki HDP binasına da baskın tertip ettiği görüldü. HDP Erdoğan hükümetine karşı uluslararası kuruluşlara ve topluma çağrıda bulundu" diye yazdı.


Tribüne De Geneve gazetesi
"Türkiye'de, Kürtleri temsil eden parti başkanları tutuklandı" başlıklı haberinde ayrıca en az 9 milletvekili de tutuklandı yazdı. Haber şöyle: "59 sandalyeli HDP, Türk parlamentosunda 3. büyük parti olarak temsil ediliyor. HDP temsilcilerinin terör örgütü PKK ile bağlantılı oldukları iddia ediliyor, ayrıca da bu partinin ABD ve AB ile olan ilişkileri suçlamalar arasında yer alıyor" 


Blick Gazetesi
"Tutuklamalardan sonra Diyarbakır'da büyük patlama" başlıklı haberde şu detaylara yer verdi: "Dün akşam HDP eş başkanları ve 9 milletvekilinin tutuklanmasından sonra bu sabah Diyarbakır'da polis karakolunun önünde büyük bir patlama yaşandı. Patlamada ölü ve yaralılar bulunuyor. HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da, Figen Yüksekdağ Ankara'da gözaltına alındı. Gözaltıların sebebi ise sorgulamak için kendilerinin yapılan daveti reddetmeleri. Böylece Kürtlerin siyasi ayağı olan HDP'nin geleceği de endişe verici bir boyut kazanmış oldu"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS