Hemşirenin en zor anı! Duyunca gözyaşlarına boğuldu

Hemşirenin en zor anı! Duyunca gözyaşlarına boğuldu

Hemşirenin en zor anı! Duyunca gözyaşlarına boğuldu

O gün her şey olağan akışında ilerliyordu. Her zamanki gibi büyük bir heyecanla hastanedeki hastalara yardım ediyor, işi ne kadar zor olsa da meslek aşkı sayesinde tüm zorluklara göğüs geriyordu. 75 yaşındaki kadının onun hayatını tamamen değiştireceğini aklına bile getirmemişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hayatını değiştiren olay başına geldiğinde 33 yaşındaydı. Hemşirelik yapan RaDonda Vaught, bir yandan evlilik hazırlıkları yapıyor, diğer yandan yoğun iş temposuna ayak uydurmaya çalışıyordu. İşi ne kadar zor olsa da meslek aşkı sayesinde tüm zorluklara göğüs geriyordu. Tarih 25 Mart 2017'yi gösterdiğinde onun için hayat olağan akışında ilerliyordu. Her zamanki gibi büyük bir heyecanla hastanedeki hastalara yardım ediyordu. 75 yaşındaki Charlene Murphey de Vaught'ın hastalarından biriydi. Yaşlı kadının onun hayatını tamamen değiştireceğini aklına bile getirmemişti Vaught.

Milliyet'ten Can Şişman, ABD'yi sarsan RaDonda Vaught davasını kaleme aldı. İşte detaylar...

TÜM PLANLARI ALTÜST OLDU

ABD'nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville'de bulunan Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi (VUMC) ülkenin en büyük akademik tıp merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu hastanede görev yapmak doktor ya da hemşirelere prestij kazandırıyor. RaDonda Vaught da okul hayatı boyunca hayalini kurduğu bu hastanede çalışan hemşirelerden biriydi.

33 yaşına kadar birçok zorlu sınavdan alnının akıyla çıkan Vaught'un planı, bu hastanede uzun yıllar çalışmak, evlenip mutlu bir aile kurmaktı. Aslında onun için her şey yolunda gidiyordu. Ta ki 25 Mart 2017'ye kadar. Bu tarihte karşılaştığı bir hasta onun tüm planlarını altüst edecekti.

ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPTI

Charlene Murphey, vücudundaki dayanılmaz ağrılar yüzünden prestijli Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'ne başvurmuştu. RaDonda Vaught onunla ilgilenen hemşireydi. Aslında her şey yolunda gidiyordu. Sıcakkanlı bir insan olarak bilinen Charlene Murphey, dayanılmaz ağrılar içerisinde olsa da hemşiresi RaDonda Vaught ile güzel bir diyalog yakalamıştı. Vaught, her zamanki gibi yaşlı kadına verilmesi gereken ilaçları vermiş, bu esnada yaşlı kadının psikolojisini de düşünerek onun rahat etmesi için elinden geleni yapmıştı. Ancak Vaught hastanın yanından ayrıldığında büyük, hem de çok büyük bir hata yapmıştı. Hatasını fark ettiğinde artık her şey için çok geçti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FARK ETTİĞİNDE ŞOKA GİRDİ

RaDonda Vaught her hemşire gibi yoğun bir tempoda çalışıyordu. Sadece tek bir hastadan sorumlu değildi. Charlene Murphey ise pozitifliği sayesinde hemşireyi etkilemişti. Vaught bir yandan yaşlı kadına moral desteği veriyor, diğer yandan ona verilmesi gereken ilaçları veriyordu. Yine öyle yapmıştı. 75 yaşındaki kadına sakinleştirici bir olaç olan Versed'i vermişti. Ancak yanılmıştı. Odadan çıktıktan kısa bir süre sonra yaşlı kadın rahatsızlandı. Vaught, odaya döndüğünde önce Murphey'nin neden fenalaştığını anlayamadı. Ancak bu şaşkınlığı kısa sürede yerini büyük bir şoka bıraktı. Çünkü Vaught, yaptığı büyük hatayı fark etti. Charlene Murphey'e sakinleştirici ilaç olan Versed yerine yanlışlıkla felç edici ilaç olan Vecuronium'u enjekte etmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MESLEKTAŞLARI PANKARTLARLA DESTEK VERDİ

Yaptığı hatayı fark ettiğinde iş işten çoktan geçmişti. Charlene Murphey, hemşirenin verdiği yanlış ilaç yüzünden hayatını kaybetti. RaDonda Vaught yaptığı hatanın şokunu atlattıktan hemen sonra harekete geçti. Hatasını hastane yönetimine bildirdi. Büyük bir üzüntü ve pişmanlık duyan Vaught hakkında soruşturma başlatıldı. Cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalan Vaught'a bu süreçte meslektaşları destek oldu. Hemşireliği bırakan ve sadece hakkında açılan cinayet davasına odaklanan Vaught'a mahkeme süreçlerinde birçok hemşire destek verdi. Hemşireler, adliye bahçesinde ellerinde "Hata cinayet demek değildir" yazılı pankartlarla Vaught'a destek verdi, sloganlar attı.

ALDIĞI CEZA YÜZÜNDEN GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Şu anda 38 yaşında olan ve 8 yıla kadar hapsi istenen RaDonda Vaught hakkında verilen karar geçtiğimiz günlerde belli oldu. Karardan önce yaşlı kadının ailesinden özür dileyen ve "Yaptığım hatayı ömür boyu yanımda taşıyacağım" diyen Vaught, cinayet ve yetişkin istismarından suçlu bulundu. Vaught, yetişkin istismarı suçu için 3 yıl denetimli serbestlik, cinayet suçlaması için de 2 yıl denetimli serbestlik cezası aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir daha hemşirelik yapamayacak olan Vaught hakkındaki suçlamalar denetimli serbestlik süresi dolduğunda düşmüş olacak. Mahkemeden çıkan karardan ötürü büyük bir hayal kırıklığına uğrayan ve salonda gözyaşlarına boğulan Vaught yeni bir tartışmanın fitilini de ateşlemiş oldu. Özellikle pandemi döneminde tüm hastane çalışanları gibi oldukça zor ve yıpratıcı bir dönemden geçen hemşireler, yapılan hataların cinayetle eşdeğer olmadığı yönünde görüşler bildirdi, Vaught'a verilen cezanın doğru olmadığını savundu.

'TEHLİKELİ BİR EMSAL OLUŞTURUYOR'

Konuyla ilgili açıklama yapan Amerikan Hemşireler Derneği, Vaught hakkında alınan mahkeme kararını eleştirdi. Dernekten yapılan açıklamada, "Hemşireler kendilerini zorlu koşullar altında çalışırken buluyor ve bu yüzden de trajik hatalar meydana geliyor. Vaught hakkında verilen karar zaten pandemi yüzünden yıpranmış durumda olan hastane çalışanları için tehlikeli bir emsal oluşturuyor" ifadeleri yer aldı. Dernekten yapılan açıklamada, Vaught'ın suçunu itiraf edip hatasını bildirmesine rağmen cezayla karşılaşmış olması yüzünden hemşirelerin hatalar konusunda artık daha az açık sözlü olmaya başlayacaklarına ve birçok hatanın gizleneceğine dikkat çekti. Karara sosyal medyadan da büyük tepki yağdı. Hemşireler, RaDonda Vaught'ın yanında olduklarını belirterek verilen karardan sonra artık hemşirelerin çok daha büyük bir baskı altında kaldıklarına dikkat çekti.