Son Dakika

Hindistan kuraklığa karşı nehir sularından faydalanmayı planlıyor

A A

16.05.2016 - 17:15 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Hindistan'ın, kuraklıkla mücadele için ülkedeki büyük nehirlerin suyundan faydalanacağı bildirdi.

Hindistan kuraklığa karşı nehir sularından faydalanmayı planlıyor

BBC'de yer alan habere göre, Su Kaynakları Bakanı Uma Bharati, Brahmaputra ve Ganj gibi büyük nehirlerin suyunun kuraklığa meyilli alanlara aktarılacağını belirtti.Bharati, "Ana gündemimizde Nehirler Arası Bağlantı (ILR) projesi var ve halk projeyi memnuniyetle karşıladı. İklim değişikliğine bağlı su krizi yaşanacak fakat bu nehir bağlantıları sayesinde insanlara yardım edebileceğiz. Ben bu süreci hızlandırmakta kararlıyım." dedi.

İlk etapta, beş nehrin sularının aktarılmasıyla işe başlayacaklarını ifade eden Bharati, öncelikle Uttar Pradeş ve Madhya Pradeş'deki Ken-Betwa nehir bağlantısı üzerinde çalışılacağını bildirdi. Bharati, sonrasında, Mumbai içme suyu tesisi sorununu çözecek Damnaganga-Pinjal bağlantısının kurulacağını ifade etti. Nehirleri birbirlerine bağlama projesinin, 1947'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana Hindistan tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan Bharati, sulama ve içme suyu arzı için gelecek yıllarda başka projelere de imza atacaklarına dikkati çekti.

Bharati, bu düzenlemeyle 35 bin hektar alanın sulanacağını, 34 bin megavat elektrik üretileceğini belirterek projeyle ilgili olarak eyalet yönetimlerine danışılacağını sözlerine ekledi. Projeyle, su transferi yapılacak 30 nehirden 14'ü, ülkenin kuzeyinde Himalaya buzullarından, 16'sı da Hindistan yarımadasından besleniyor. Çevreciler, ekolojik felakete yol açacağını düşündükleri projeye karşı çıkarken, Yüksek Mahkeme, projenin uygulamaya koyulmasına hükmetti. Projenin mali, çevresel ve sosyal açıdan uygulanabilir olmadığını söyleyen çevreciler, hükümeti uygun değerlendirmeler olmadan çevre izinleri vermekle suçluyor.

Hava sıcaklığını 40 dereceyi geçtiği Hindistan'da en az 330 milyon kişi kuraklıktan etkileniyor. Ülkede aşırı sıcaklar nedeniyle geçen ay en az 330 kişi hayatını kaybetti.Batıdaki Maharaştra ve Gujarat eyaletlerinde nehirlerin, göl ve barajların kuruduğunu belirten yetkililer, yeraltı suyu rezervlerinin de yüzde 22'ye gerilediğini kaydetmişti.Diğer yandan, Hindistanlı yetkililer, geçen ay, nüfusun neredeyse yarısının yaşadığı yaklaşık 256 bölgede kuraklığın etkili olduğunu duyurmuştu.

Buralarda yaşayan 300 milyon kişinin susuzlukla karşı karşıya olduğunu belirten yetkililer, bazı eyaletlerle bu sayının daha da yükselebileceğine dikkati çekmişti.Muson yağmurlarıyla su ihtiyacını karşılayan Hindistan, özellikle son iki yıldır ciddi şekilde susuzluk çekiyor. Sıcağın olumsuz etkilerinden korunmak için halkın nehirlere akın ettiği Hindistan'da aşırı sıcakların asfaltı erittiği, tarım ürünlerine zarar verdiği biliniyor. Fakirliğin yaygın olduğu ülkede inşaat ve tarım işçileri, geçimlerini temin etmek için sıcak havaya rağmen çalışmak zorunda kalıyor.