Hindistan parlamento seçimlerini, Başbakan Narendra Modi'nin partisi kazandı

Hindistan parlamento seçimlerini, Başbakan Narendra Modi'nin partisi kazandı © Reuters

Hindistan'da dünyanın en uzun seçimi olan parlamento seçimleri nihayet sona erdi ve 6 haftalık oylama sonucunda yerel saatle 08.00'de sayıma başlandı. Hindistan parlamento seçimlerini, Başbakan Narendra Modi'nin partisi kazandığı açıklandı.

Hindistan Halk Partisi (BJP) ile 2014 yılında iktidara gelen Başbakan Narendra Modi, seçim kampanyalarında çoğunluğunu elinde tutmak için çok çaba harcadı. Ülkede ana muhalefetin yükselmesi ile çekişme arttı.


6 haftalık seçim sonucunda sayıma bugün başlanırken çıkış anketleri Modi'nin önce olduğunu gösteriyordu. 543 üyeli Meclis'te çoğunluk için 272 oy gerekirken an itibariyle Modi'nin partisi BJP 299 koltukla en yakın rakibine fark attı.


AFP'nin son dakika haberine göre Hindistan parlamento seçimlerini, Başbakan Narendra Modi'nin partisi kazandı.


Dünyanın en uzun seçimiydi


Hindistan'da dünyanın en uzun seçimi olan parlamento seçimleri 7 aşamada gerçekleştiriliyor ve seçimde yaklaşık 900 milyon kayıtlı seçmen oy kullanıyor.


Seçimin 11 Nisan'daki ilk aşamasında Lok Sabha'daki 543 sandalyenin 91'inin, 18 Nisan'daki ikinci aşamada 95'inin, 23 Nisan'daki üçüncü aşamada 117'sinin, 29 Nisan'daki dördüncü aşamada 71'inin, 6 Mayıs'taki beşinci aşamada 51'inin ve 12 Mayıs'ta altıncı aşamada 59'unun ve önceki gün yapılan 7. ve son aşamasında ise yine 59'unun belirlenmesi için oy kullanılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS