Hırvat polisinden göçmenlere müdahale

Hırvat polisinden göçmenlere müdahale

Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlere müdahale eden ülkeler arasında Hırvatistan da katıldı. Sınır kasabası Tovarnik'te görevlendirilen Hırvatistan emniyet güçleri sınırda biriken binlerce göçmeni kontrol altında tutmaya çalışıyor. Hırvatistan'a komşusu Sırbistan'dan son 24 saat için de 6 bin göçmen giriş yaptı.

Sırbistan'dan Hırvatistan'a geçen yaklaşık 6 bin göçmen ülkeyi karıştırdı. Ülkenin çeşitli noktalarında göçmenler için oluşturulan merkezlerde uzun kuyruklar oluştu. Yaklaşık 100 kadar polis sınırda görevlendirilerek göçmenlerin raylara çıkarak seyahat etmesini engellemeye çalışıyor.Başkent Zagreb'de ise göçmenlerin kaldığı bir otel yine polisler tarafından, göçmenlerin "Özgürlük" sloganları atarak pencerelerden tuvalet kağıtlarını atmasından sonra çevrildi. 


Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusic Çarşamba gecesi yaptığı açıklama ülkesinin göçmenleri kabul etme kararı aldığını ancak artan mülteci sayısıyla baş edemedikleri için sınırların kapandığını ifade etmişti.


FRANSA DA SINIRINI KAPATIYOR


Göçmenlere bir engel de Fransa'dan Almanya'dan sonra Fransa da göçmenlere sınırlarını kapatabileceğini açıkladı.


Açıklama Avrupa Birliği'nin göçmen kotası teklifini tartışan parlamentoda konuşan Fransa Başbakanı Manuel Valls'ten geldi. Valls, göçmen akını karşısında gerekirse Fransa'nın sınırlarını kapatma konusunda tereddüt etmeyeceğini dile getirdi ve bahar aylarında geçici engellerin konulduğunu hatırlattı.


Valls bu yıl göçmenlerin ağırlanması için 250 milyon euro ek ödeneğe ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Fransa hükümeti, Avrupa Birliği'nin 160 bin sığınmacıyı yerleştirme planı kapsamında iki yıl içinde 24 bin sığınmacınının kabul edilmesini teklif etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS