Son Dakika

Hocalı Katliamının 24. yılı

A A

26.02.2016 - 11:30 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Ermenistan'ın 1992'de Azerbaycan'ı işgali sırasında meydana gelen 653 Azerinin öldürüldüğü Hocalı Katliamının bugün 24. yıl dönümü. Katliamın kurbanları Bakü'deki Ana Feryadı Anıtı'nda anıldı. Türkiye'den de Dışişleri Bakanlığı'ndan, TBMM Başkanı ve siyasilerden açıklamalar geldi; yaşamını yitirenler anıldı, devam eden işgal kınandı.

Hocalı Katliamının 24. yılı

Hocalı Katliamının kurbanları Azerbaycan'da anıldı. Başkent Bakü'deki Ana Feryadı Anıtı'nda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve diğer devlet erkanının katılımıyla resmi tören düzenlendi. Anıt daha sonra halkın ziyaretine açıldı. Bakü'de yaşayanlar, Hocalı'da ölen 613 kişiyi anmak için Ana Feryadı Anıtı'na akın etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan, Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü nedeniyle yapılan açıklamada, "Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Ermenistan'la Azerbaycan arasında çatışma

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrine düzenlenen saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, 613 Azerbaycan vatandaşının öldürüldüğü, 76’sı çocuk, 487 kişinin yaralandığı, bin 275 kişinin de esir alındığı belirtilerek, "O tarihten bu yana kayıp olan 150 kişinin akıbeti bilinmemektedir. Sivil halka yöneltilen bu insanlık dışı saldırganlık ve Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisinin işgali neticesinde bir milyona yakın Azerbaycanlı kardeşimiz yurtlarından ayrılmak zorunda bırakılmış ve o tarihten bu yana kaçkın hayatı yaşamaya mahkum edilmişlerdir" ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan: 3 Ermeni asker öldürüldü

Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Türkiye olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimizin bundan 24 yıl önce Hocalı’da karşı-karşıya kaldıkları hunharca saldırı ve katliamı her zaman kalbimizin en derinlerinde hissediyor, bu acıyı paylaşıyoruz. Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz. Uluslararası kamuoyunda hakettiği ilgiyi henüz bulmadığını üzülerek gördüğümüz bu trajedide hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize en samimi başsağlığı dileklerimizi sunuyor ve katliamda hayatını kaybedenlerin hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz."

TBMM Başkanından açıklama

TBMM Başkanı ve siyasilerden de Hocalı ile ilgili açıklamalar geldi. Katliamın 24. yılı nedeniyle bir mesaj yayımlayan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Hocalı katliamının insanlık tarihine bir utanç belgesi olarak geçtiğini belirtti. Kahraman, Hocalı'da yaşanan katliamın bir benzerinin Suriye'de de yaşandığını söyledi ve durdurulması için BM'nin daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu'ndan mesaj

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Hocalı katliamının 24'üncü yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, 24 yıl önce katliamda hayatını kaybedenleri rahmetle andığını bildirdi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Kılıçdaroğlu, "24 yıl önce bugün, insanlığın utanç tarihine geçen Hocalı Katliamı'nda, yaşamını yitiren 613 Azerbaycan Türkü kardeşimizi rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

BBP'den "soykırım" nitelemesi

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de Hocalı'da "soykırım" yapıldığının dünyaya anlatılması ve kabul ettirilmesi gerektiğini ileri sürerek, "Eğer Türk dünyası burada tek yumruk gibi davranırsa, dünyanın bunu kabul etmemesi söz konusu değildir" dedi.

AK Parti'den "Ankara saldırısı ile Hocalı" kıyaslaması

AK Parti'den de Kadın Kolları Başkanı Selva Çam, "Bizim için dün Srebrenitsa'da, Halepçe'de, bugün Hama'da, İdlip'te ve Türkmendağı'nda yaşananlar ne ise tam 24 yıl önce Hocalı'da yaşananlar da odur. Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla asker, sivil, kadın ve çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı'daki zihniyet birebir aynıdır" ifadesini kullandı.

Hocalı'da ne oldu?

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Güney Kafkasya cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazandığı süreçte, Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın da dâhil olduğu Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal etti. Şubat 1988 ile Mayıs 1994 arasında yaşanan savaşın en kanlı günü 26 Şubat 1992 tarihiydi. Ermenistan ordusu 25 Şubat 1992'den itibaren Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı'ya saldırmaya başladı. Ermenistan ordusu, bölgede bulunan Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise Hocalı Katliamı yapıldı. Hocalı Kentinde 613 kişi, Ermenistan güçlerince öldürüldü. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, 1275 kişi ise rehin alındı. Bunlardan 150'sinden bir daha haber alınamadı. Katliam, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini de derinden etkilemişti.