Hollande IŞİD'e karşı diplomasi trafiğini Cameron ile başlattı

Hollande IŞİD'e karşı diplomasi trafiğini Cameron ile başlattı

Paris saldırısının ardından dünya liderleri ile görüşerek IŞİD'e karşı daha geniş bir koalisyon kurmaya çalışan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron'dan Suriye'de askeri olarak da koalisyon güçlerine katılmasını istedi. Cameron ise, İngiltere'nin Kıbrıs'taki üssünü Fransa'ya açacağını belirterek, "Suriye'deki operasyona katılma konusunda geniş çerçeveli bir planı bu hafta Parlamento'nun onayına sunacağını" açıkladı.

Paris saldırısının ardından dünya liderleri ile görüşerek IŞİD'e karşı daha geniş bir koalisyon kurmaya çalışan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron'dan Suriye'de askeri olarak da koalisyon güçlerine katılmasını istedi. David Cameron ise, İngiltere'nin Kıbrıs'taki üssünü Fransa'ya açacağını belirterek, "Suriye'deki operasyona katılma konusunda geniş çerçeveli bir planı bu hafta Parlamento'nun onayına sunacağını" açıkladı.


Sabah erken saatte Paris'e gelen Cameron, Hollande ile birlikte önce Paris saldırısında en çok can kaybı yaşanan Bataclan Salonu'nun önüne gelerek, anma platformuna bir gül bıraktı. Ardından iki lider Elysee Sarayı'na geçerek IŞİD terörü ile mücadeleyi konuştu. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından ortak açıklama yapan iki lider, IŞİD'e karşı "sert ve ortak" mücadele etmek gerektiği üzerinde anlaştıklarını açıkladı.


IŞİD dünya liderlerini harekete geçirdi


Hollande, "Bir taraftan AB sınırları içinde yurttaşlarımızın korunması için alınması gereken önlemleri konuştuk. Diğer taraftan da yurt dışında Suriye'de, IŞİD'e karşı yürtülecek operasyonun yoğunlaştırılması konusunu ele aldık. Suriye'de bombardımanları yoğunlaştıracağız. İngiltere ile Irak'taki operasyona katıldık. Ama Suriye'de de aynı yoğunlukta terörle mücadele etmek istiyoruz" dedi.


Hollande, "Charles de Gaules gemisi Suriye'ye ulaşmak üzere. IŞİD'e daha çok zarar verecek hedefler seçeceğiz" dedi. Holande, bir taraftan IŞİD ile sert mücadele devam ederken, diğer taraftan da Suriye'de politik geçiş için temasların süreceğini dile getirerek, "Suriye'de Esad'ın geleceği yok" sözünü de tekrar etti.


Belçika Abdeslam'ı arıyor: 19 adrese baskın, 16 gözaltı


İngiliz Parlamentosu Aralık başında oylayacak


Paris'e gelmeden önce "IŞİD yılanının başını ezmek lazım" diyen Cameron ise, Paris saldırısının ardından Fransa'yla, terörle daha etkin bir mücadele yürütülmesi konusunda hem fikir olduklarını söyledi. İngiltere'nin Kıbrıs'taki askeri üssünü Fransa'ya açacaklarını duyuran Cameron, Suriye'deki koalisyona katılma ve AB içinde alınması gereken önlemleri içeren paketi bu hafta İngiliz Parlamentosu'nun onayına sunacağını duyurdu. İngiliz Parlamentosu'nun operasyon kararını Aralık ayı başında oyaması bekleniyor.


Sicilya mafyası IŞİD'e meydan okudu


Diplomaside sıcak hafta


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, IŞİD'e karşı geniş bir koalsiyon oluşturmak için bu hafta diplomatik turları sıklaştırıyor. Hollande 24 Kasım Salı günü Washington'da Barack Obama ile görüşecek. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Ardından Çarşamba günü, Paris'te gayri resmi akşam yemeğinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşecek. Daha sonra 26 Kasım Perşembe günü Moskova'da Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek. BM güvenlik Konseyi daimi üyelerinin liderleri ile görüştükten sonra Hollande, Pazar Günü de BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile geniş çaplı BM operasyonunu konuşacak. Ardından yine Elysee Sarayı'nda Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya gelecek.


Türkiye'nin 'Kırmızı çizgisinde' çatışma


Kerry de ikna turunda


Bir taraftan Hollande güvenlik konseyi üyesi ülke liderleriyle görüşürken, yeni bir Orta Doğu turuna çıkan Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry Tel Aviv, Kudüs ve Ramallah'da Suriye ve IŞİD konusunu görüşecek. Gezisine Abu Dabi'yi de ekleyen Kerry, Suudi Arabistan ve Arap Emirlikieri'nin de koalisyona katılmasını isteyecek. Kerry, daha önce de Türkiye'nin koalisyon güçlerine katılmaya hazır olduğunu açıklamıştı.


Putin İran'da


Vladimir Putin ise bugün, 12 doğal gaz ihraç eden ülke temsilcisini ağırlayan İran'da düzenlenen Gaz İhrac Eden Ükeler Zirvesi'ne katılacak. Putin'in İran'da Hasan Rohani ve ruhani lider Ayetullah Hamaney ile bir araya gelecek.


Obama: 'IŞİD'i yok edeceğiz'


Hollande neyin pazarlığını yapıyor


IŞİD'e karşı "büyük koalisyon" önerisini ilk kez geçtiğimiz ay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Kurulu kürsüsünden yapmıştı. Ancak Fransa, Esad'ın pozisyonu konusunda Rusya'ya ters düşmüştü. Paris saldırısının ardından işler tersine döndü ve bu sefer Hollande, Putin'e giderek "geniş koalisyona katılma" çağrısında bulunacak. Hollande saldırının ardından Meclis'in alt ve üst kanadını Versailles Sarayı'nda ortak toplantıya çağırdığında yaptığı konuşmada "Artık Suriye'de tek koalisyon olmalı" diyerek Rusya ile işbirliğine hazır olduğu mesajını verdi. Rusya ise, daha önce operasyonlarda, yoğun olarak Esad muhalifi cihatçı örgütleri bombalarken, Paris saldırısından sonra IŞİD 'i bombalamaya başladı. Rusya bu jesti ile ortak koalisyona hala sıcak baktığını gösterdi.


Hollande, Obama ile görüşmesinde daha çok Irak'ı bombalayan Amerika'dan da Suriye'ye yoğunlaşmasını ve geniş koalisyon kurulmasına yardımcı olmasını isteyecek.


Esad tıkanıklığı aşılamadı


Ancak görüşmelerde hala netlik kazanmayan ve bu hafta belki de en çok tartışılacak konu Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'ın konumu olacak. BM Güvenlik Konseyi ülkeleri hala Esad'ın politik geçiş sürecindeki konumu üzerinde uzlaşamadı. Peki geniş koalisyon çöüzümü içinde yer alacak mı? Rusya geniş koalisyona Esad'ın da katılmasını istiyor. Zira en güçlü kara birliği Esad'ın elinde. Esad'sız IŞİD'in yenşlmesinin olanaksız olduğu dile getiriliyor. Amerika ve Fransa ise bunun farkında ama bir kez Esad'ı koalisyonun içine alınca bir daha Esad'sız bir Suriye'yi tartışamayacağını çok iyi biliyor. Bütün bu sorular, Putin-Hollande görüşmesinin ardından aydınlanacak.


Yeni bombardımanda daha çok, petrol rafinerileri, silah depoları, petrol kamyonları gibi IŞİD'in maddi gelir kaynakları hedef alınacak. Böylece IŞİD'in yılda 2 milyarı aşan maddi gelir kaynakları yok edilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS