Hong Kong neresi? Hong Kong Çin’e mi İngiltere’ye mi bağlı?

Hong Kong neresi? Hong Kong Çin’e mi İngiltere’ye mi bağlı?

“Hong Kong neresi?” ve “Hong Kong Çin’e mi, İngiltere’ye mi bağlı?” sorusunun cevabı, Dünya gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Bunun nedeni ise son günlerde Hong Kong’da yaşanan olaylar. Sıcak çatışma tehlikesinin devam ettiği ve gerilimin tırmandığı Hong Kong’un nerede olduğu merak ediliyor. Peki, Hong Kong nerede ve hangi statüde yer alıyor. İşte detaylar…

Hong Kong, son günlerde yaşanan Çin karşıtı gösterilerle birden Dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşti. Gerilimin her geçen gün tırmandığı bölgede sıcak çatışma tehlikesi de her geçen gün artıyor. Peki, Hong Kong nerede? Hong Kong Çin’e mi İngiltere’ye mi bağlı? İşte Hong Kong’un özel statüsü ile ilgili merak edilenler…

HONG KONG ÇİN’E Mİ, İNGİLTERE’YE Mİ BAĞLI?

1842’de İngilizlere verilen Hong Kong, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar 135 yıl boyunca Britanya’ya bağlı özel statülü bir liman oldu. 1997 yılından sonra da Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel yönetim bölgesi olarak varlığını sürdürüyor. Bu geçişle birlikte Kraliçe Elizabeth, Hong Kong Doları’nın üstündeki yerini de kaybetmiş. ‘Özel yönetim bölgesi’ ve ‘özerklik’ birbirinden farklı kavramlar. Örneğin Tibet, Uygur, İç Moğolistan Çin’e bağlı özerk bölgelerden, bu sebeple buralara seyahat etmek için Çin vizesi alınması gerekiyor. Ayrıca bu bölgeler kendi para birimlerine sahip değil, Çin Yuanı kullanılıyor. Buna karşın bir “özel yönetim bölgesi” olarak Hong Kong’a vize alınması gerekmiyor. Nitekim Hong Kong kendi para birimine. Hong Kong Doları’na sahip.

HONG KONG NEREDE?

Hong Kong Çin’in güney kıyılarında bulunan adalar gurubudur. Hong-Kong'un yayıldığı adalar grubu dağlıktır. Buralarda düzlüklere pek az rastlanır. Düzlükler denizin doldurulmasıyla elde edilmiştir. En yüksek yeri 551 m ile Victoria Zirvesidir.

Hong-Kong'da tropikal muson iklimi hakimdir. Sıcaklık ortalaması yazın 28 °C, kışın ise 15 °C'dir. (Okyanus iklimi nedeniyle nem oranının yüksek oluşu hissedilen sıcaklığın bu sıcaklık değerlerinin çok üzerinde olmasına neden olmaktadır.) Ortalama yağış miktarı 2.159 milimetredir. Yağışlar genellikle haziran ve eylül ayları arasında görülür. Yaz aylarında çok büyük zararlar meydana getiren tayfunlar olur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS