Hong Kong'da sular durulmuyor: AVM'yi basan eylemcilere polis müdahale etti

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hükümet karşıtı protestolar sürüyor. Gösteriler bugün şiddetini tekrar artırırken eylemciler AVM'Yİ bastı polis ise biber gazı ile müdahalede bulunuyor.Hong Kong'da 'suçluların Çin'e iadesi tasarısı' ile başlayan protestolar yeniden şiddetlendi.
Tuen Mun bölgesinde binlerce göstericinin katıldığı protestolar sırasında bir grup, hükümet binasından indirdikleri Çin bayraklarını yakarken bir grup da denize attı.
Bugün şehrin merkezindeki bir AVM'yi işgal eden maskeli eylemcilere polis müdahale etti.

Bazı eylemcilerin AVM'de yağmaya başladığı anlar Reuters kameralarına yansıdı.
Hong Kong'da Protestolar
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki protestoların hedefindeki iade tasarısı yerel meclise Nisan ayında sunulmuş ancak protestolar üzerine Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam Temmuz'da tasarının "öldüğünü" açıklamıştı.
"Tasarı öldü" açıklamasına rağmen devam eden gösterilerin ardından Baş Yönetici Lam, 4 Eylül'de tasarının geri çekileceğini belirterek, "Hükümet, halkın endişelerini yatıştırmak için tasarıyı resmi olarak geri çekecek" ifadelerini kullanmıştı.
Ancak eylemciler protestolarına devam etmişti.
Protestocular, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulması, tutuklanan protestoculara af çıkarılması, protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesi ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS