İdam edildi denilen Kuzey Koreli ortaya çıktı

İdam edildi denilen Kuzey Koreli ortaya çıktı

İdam edildi denilen Kuzey Koreli ortaya çıktı

Kuzey Kore'de 36 yıllık aradan sonra toplanan İşçi Partisi Kongresi, bir de sürprize sahne oldu. Şubat ayında idam edildiğine dair haberler çıkan ülkenin üçüncü adamı Ri Yong-gil'in adı, kongreye katılan resmi yetkililerin bulunduğu listede yer aldı.

Kim Jong-un talimatıyla şubat ayında ‘görevi kötüye kullanmak ve yolsuzluk’ suçlarından idam edildiği iddia edilen ülkenin eski Genelkurmay Başkanı Ri Yong-gil’in adı, İşçi Partisi Kongresi'ne katılan isimlerin açıklandığı resmi listeye girdi. İşçi Partisi’nin resmi gazetesi Rodong Simmun da Ri’yi İşçi Partisi Merkez Kurulu üyelerinden biri olarak gösterdi.
ABD merkezli yayın kuruluşu CNN’e konuşan bir Güney Koreli hükümet yetkilisi, “Kuzey Kore Ri’nin fotoğrafını resmi olarak paylaştı, bu yüzden Ri’nin idam edilmemiş olduğuna inanıyoruz” dedi. Aynı kaynak Ri’nin şubatta idam edildiğini öne sürmüş, Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap'ta Ri Yong-Gil'in idam edildiğini dünyaya duyurmuştu.

'Öldürüldü' denilen sadece o değil

Kim başa geçtiğinden beri, akraba ve kurmaylarının ‘çeşitli yollarla’ idam edildiğine dair sık sık haberler çıkmaya başlamıştı. Kim’in, vatana ihanetle suçladığı eniştesi Jang Song-thaek ve diğer 5 görevliyi ‘köpeklere yem ettiği’ iddia edilmişti. Başkent Pyongyang’daki havalimanının tadilatından sorumlu Ma Won-chun’un da uzun süre görüntülenmemesi yüzünden idam ettirildiği söylenmiş ama Ma’nın öldürülmediği, sadece rütbesinin düşürüldüğü ortaya çıkmıştı.

36 yıl sonra ilk kez toplanan İşçi Partisi Kongresi’nde, Kim Jong-un parti liderliğine seçilmişti.