İkizler farklı babalardanmış

İkizler farklı babalardanmış

Vietnam'da doğan ikizler birbirine o kadar benzemiyordu ki, aile şüphelenince DNA testi yapıldı. Sonra da dünyada çok nadir rastlanan bir durum ortaya çıktı: İkizlerin babaları farklıydı! Peki bu mümkün mü? Evet. Bilim insanlarının "heteropaternal süperfekundasyon" dediği durum, yani bir kadının iki farklı erkekten aynı anda hamile kalması olmuştu.

Vietnam'da doğan ikiz kardeşlerin babalarının farklı olduğu ortaya çıktı. BBC'de yer alan habere göre, birbirlerine benzemediklerini fark eden aileleri tarafından yaptırılan DNA testi, ikizlerin farklı babalardan olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar bunun, çok nadir rastlanan ve "heteropaternal süperfekundasyon" denilen durum olduğunu söyledi. Yani bir kadının yumurtalarının, kısa süre içinde birlikte olduğu iki erkek tarafından döllenmesi ya da hamile bir kadının yeniden hamile kalması...


Annesinin ikizini gören bebek şokta!


İkizlerin ve ailelerinin kimliğinin, kişi mahremiyeti nedeniyle gizli tutulduğu olay önce yerel basındaki haberlerle ortaya çıktı. Haberlerde yakınlarının ikizlerin dikkat çekici bir şekilde birbirlerine benzemezliği üzerine ailenin şüpheye düştüğü ve DNA testi yaptırdığı yer aldı.


İkizi beyninde büyüdü


DNA testini yapan Hanoi'deki Genetik Derneği'nin Başkanı Profesör Le Dinh Luong, çok nadir rastlanan bu duruma ilişkin BBC'ye konuştu. Profesör Luong, test sonuçlarının yüzde 100 doğru olduğunu belirterek, "Dünyadan farklı babalardan olduğu bilinen ikiz vakasının sayısı 10'dan az. Belki başka doğumlar da olabilir ancak anne babalar ya da ikizler genellikle bunu fark etmiyor, etse bile duyurmak istemiyor olabilirler" dedi.


60 yaşında ikiz doğurdu


Heteropaternal Süperfekundasyon nedir?


"Süperfekundasyon" farklı cinsel birleşmelerde birden fazla yumurtanın döllenmesi anlamına geliyor. Heteropaternal ise döllenmelerin birden fazla baba tarafından yapılması anlamı taşıyor. Bu durum, kadının yumurtlama döneminde fazla yumurtlaması ve birkaç gün içinde birlikte olduğu farklı erkekler tarafından döllenmesi durumunda ortaya çıkabiliyor. Ayrıca bir kadının kısa bir süre içinde ikinci kez yumurtlama dönemi yaşaması ve bu dönemde iki farklı erkekle birlikte olması halinde de Heteropaternal Süperfekundasyon olabiliyor.


Geçen yıl benzer bir olay ABD'de New Jersey'de de meydana gelmişti, 2010'da Türkiye basınında benzer bir vakaya ilişkin haberler yer almıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS