İlk görüntüler yayınlandı! İşte Şoygu’nun kritik ziyaretinde dikkat çeken isimler

İlk görüntüler yayınlandı! İşte Şoygu’nun kritik ziyaretinde dikkat çeken isimler

İlk görüntüler yayınlandı! İşte Şoygu’nun kritik ziyaretinde dikkat çeken isimler

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’daki savaşta görev alan Rus güçlerini bizzat denetlemek için ziyaret düzenledi. Ukrayna’da komuta merkezlerinde denetim yaptığı belirtilen Şoygu’nun ziyaretinin hangi şehirde gerçekleştiği ise açıklanmadı. Böylelikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri ile 24 Şubat'ta başlayan savaşın başından itibaren ilk kez Şoygu, çatışmaların devam ettiği Ukrayna’da kameralara görüntü verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bugün çatışma bölgesinin yüzlerce kilometre uzağındaki başkent Kiev patlamalarla sarsıldı. Üç haftadır bir Rus saldırısına hedef olmayan Kiev'de Pazar sabahı 06.30 sularında kentin her yanından duyulan dört patlama gerçekleşti.

Ukrayna Polis Şefi Ihor Klymenko, ülke medyasına yaptığı açıklamada 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 5'ten fazla kişinin ise yaralandığını belirtti.

Kiev'in Shevchenkivskiy semtindeki 9 katlı binaya yapılan saldırı sonrasında sosyal medya hesabından açıklama yapan Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Klitschko, "Shevchenkivskiy semtindeki bir apartmanın enkazından 7 yaşındaki bir kız çocuğu kurtarıldı. O yaşıyor. Arama kurtarma ekipleri şimdi annesini kurtarmaya çalışıyor" demişti.

ŞOYGU İLK KEZ UKRAYNA'DA

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, işgal güçlerinin komutanı olarak Ukrayna'daki Rus askerlerini bugün denetledi. Rus ordusu, ziyaretin hangi şehirde gerçekleştiğini açıklamadı.

Putin ve yakın arkadaşı Şoygu, 24 Şubat'ta başlayan işgalin hemen sonrasında Kiev'i ele geçirip gövde gösterisi yapmayı hayal ediyordu ancak Şoygu, Ukrayna'ya ilk ziyaretini dört ay sonra yapabildi.

Şoygu ile karargahta poz veren Rus askerler arasında Ukrayna işgalinin başındaki albay general Gennady Zhidko dikkat çekti.

Kadraja giren diğer isimler Rus ordusunun ana harekat başkanı Sergey Rudsykoy, ana personel başkanı albay general Viktor Goremykin ve Savunma Bakan Yardımcısı Yunus-Bek Yevkurov oldu.

Sessiz videoda Rus ordusunun halihazırda Donbas'taki işgal güçlerine komuta eden general Sergey Surovikin ile merkez bölge komutanlığını yürüten albay general Alexander Lapin'den bir işaret yoktu.

Öte yandan Bakanlık, Rus askerlere 'Rusya Federasyonu Kahramanı Altın Yıldız' madalyası ile Cesaret Nişanı verildiği bilgisini paylaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milliyet'te yer alan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı'nın son iki günde yaptığı açıklamalar ve ordu televizyonu Zvezda'nın ekrana getirdiği görüntüler, Ukrayna'daki işgal komutanlarını doğruluyor. Buna göre, işgal güçlerinin başındaki komutan albay general Gennady Zhidko. Merkez grubuna Alexander Lapin, Güney grubuna ise Sergey Surovikin komuta ediyor.

BELARUS'A NÜKLEER SEVKİYAT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmesinde, "ABD, Avrupa kıtasında 200 adet taktik nükleer silahı barındırıyor" dedi. Putin ayrıca, "Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Belarus’a, İskender-M taktik füze sistemlerini nakledeceğiz. Füzeler hem konvansiyonel hem nükleer versiyonlarda. Füzeler bilindiği gibi hem balistik hem de seyir füzesi olarak kullanılabiliyor" ifadelerini kullandı.

Putin tahıl krizine yönelik açıklama yaptı

Putin tahıl krizine yönelik açıklama yaptı