İngiliz-ABD medyasının 'Kraliçe' kavgası!

İngiliz-ABD medyasının 'Kraliçe' kavgası!

İngiliz-ABD medyasının 'Kraliçe' kavgası!

Amerikan NYT, Kraliçe öldükten sonra önce sömürge geçmişini hatırlattı, ardından cenaze faturasını haberleştirdi. İngiliz basını ‘Nefretin çok ileri gitti’ diye tepki gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan basınının önde gelen yayınlarından New York Times ile İngiliz basını arasındaki kavga büyüyor. Kraliçe 2’nci Elizabeth’in ölümünün hemen ardından NYT’nin sömürge tarihiyle ilgili yazı yayınlamasına The Telegraph sert tepki göstermişti. Dün de tabloid basının en büyük temsilcilerinden Daily Mail, Amerikan gazetesini hedef aldı.

FATURA VURGUSU

Gazete, cenaze masraflarına ilişkin haber üzerine çok sayıda okurun aboneliklerini iptal ederek NYT’ye tepki gösterdiğini iddia etti. NYT, Kraliçe’nin annesi için 2002’de yapılan cenaze masrafının 954 bin Dolar, güvenlik faturasının ise 5 milyon dolar olduğunu hatırlattığı haberinde, şimdi Kraliçe Elizabeth’in cenazesi için vergi mükelleflerinin cebinden 6 milyon dolardan çok daha fazlasının çıkacağını belirtti. Ülkede enflasyonun yüzde 10 seviyesinde olduğu hatırlatılan haberde, İngilizlerin bu kış ağır enerji faturalarıyla yüzleşeceğine dikkat çekildi.

BİR SAYIDAN UCUZ

Ayrıca toplam serveti 28 milyar dolar olarak tahmin edilen Kraliyet ailesinin ekonomik işlerinin şeffaf olmadığı, miras vergisinden muaf tutulduklarına dikkat çekildi. Bu haber üzerine çok sayıda İngiliz Twitter kullanıcısı, NYT aboneliklerini sonlandıracaklarını yazdı. Bazıları, cenazeden kişi başına düşen maliyetin, gazetenin bir sayısının bedelinden az olacağına dikkat çekti. İngiltere’de NYT, yaklaşık 3 dolara satılıyor. Geçen hafta da İngiliz Telegraph gazetesi, “NYT’nin İngiliz nefreti çok ileri gitti” başlığıyla bir yorum yayınlamıştı. “Dostlarınızın kim olduğunu keder dönemlerinde öğrenirsiniz” ifadeleri kullanılan yazıda, NYT’nin Kraliçe öldükten hemen sonra “Kanlı sömürgecilik tarihi” hakkında makale yayınlamasına tepki gösterildi.

TÜRKİYE’DEN 13 BİN TON ÇİÇEK

Kraliçe’nin tabutunu görmek isteyenler 7 km uzunluğunda bir kuyruk oluşturdu. Sıradakiler için Londra sokaklarına 500 seyyar tuvalet kuruldu. Kraliçe’nin tabutu pazartesi günkü defin töreni için 123 yıllık tarihi top arabası ile taşınacak. Törenler, iki dakikalık saygı duruşu ile son bulacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Törenler için Antalya ve Isparta’dan sipariş edilen 4 ton çiçek Londra’ya ulaştı. Pazartesi gününe kadar 13 tona eşit toplam 500 bin daldan fazla çiçek, Turkish Cargo ile İngiltere’nin başkentine taşınacak.