hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiliz gazeteciden kritik Suriye iddiası: Rusya, Türkiye ve ....

  İngiliz gazeteciden kritik Suriye iddiası: Rusya, Türkiye ve ....
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Independent gazetesi muhabiri Robert Fisk, El Bab-Tader cephesinden izlenimlerini yazdı. Fisk, Türkiye destekli ÖSO ve Suriye ordusunun sınırdaş olduğundan bu yana Rusya'nın bölgede tampon görevi gördüğünü öne sürdü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz İndependent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Suriye’deki son durum hakkında bir yazı kaleme aldı. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye destekli ÖSO ve Suriye ordusu arasındaki gerilime yer verilen yazıda Rusya’nın iki ordu arasında ‘BM stili bir yeşil hat’ kurduğu öne sürüldü.

  Trump'ın ilginç takıntısı!

  Suriye'nin kuzeyinde federal Kürt devleti iddiaları

  İddiaya göre; Tader ve El Bab bölgesinde sınırdaş olan iki ordu arasında Rusya tampon görevi görüyor.

  Geçen ay Suriye ordusu tarafından DEAŞ’ın elinden kurtarılan Tader ve Türkiye’yle ÖSO’nun elindeki El Bab kentlerinin sınırındaki gerilimin el alındığı yazıda, Fisk . “Tader ve El Bab’da iki Ortadoğu ordusu arasındaki sınırı belirleyen kavşağın iki tarafında da şu an Rus askerleri var” ifadelerini kullanıyor.

  Fisk’in yazısı şöyle devam ediyor: “Bu durum Ruslar tarafından da biliniyor, çünkü cephe hattının iki yanında da askerleri ve polisleri var. Bu Ortadoğu’da düzenli aralıklarla ortaya çıkıp yok olan BM barış hattının Moskova versiyonu. Suriyeliler Rus subayların düzenli olarak sınırın iki tarafındaki birliklerle irtibat halinde olduğunu söylüyor. Suriye askerleri , ceketlerinin kollarında bir Rus mavisi, beyaz ve kırmızı flaş taşıyor. Bölgedeki Suriye askerleriyle Türkiye destekli ÖSO arasında hiçbir temas yok”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye El Bab operasyonu kapsamında kentin büyük bölümünü DEAŞ’tan temizlemişti. Aynı esnada Suriye ordusu da Halep’ten ilerleyerek kent çevresini DEAŞ’tan almıştı. Bölgede yer yer tansiyonun yükseldiği haberleri gelirken, Rusya’nın devreye girerek gerginliği yatıştırdığı öne sürülmüştü. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow