İngilizler AB’den ayrılmak istiyor

İngilizler AB’den ayrılmak istiyor

İngiliz Independent gazetesinin bugün manşet sayfasına taşıdığı habere göre yapılan bir kamuoyu araştırmasında, halkının çoğunluğunun Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılmak istediği ortaya çıktı.

IŞİD dünyadan ne istiyor?


Independent gazetesinin her ay Opinion Research Business (ORB) adlı şirkete konuya yönelik yaptırdığı kamuoyu yoklamasında, ilk defa ‘İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılması gerektiği’ sonucunun çıktığı aktarıldı. Gazete son anket sonuçlarına göre Ada’nın AB’den ayrılmasına destek verenlerin oranın yüzde 52’ye çıktığını belirtti.


Gazete, Paris saldırılarının ardından geçen hafta Çarşamba ve Perşembe günleri 2 bin kişinin katıldığı ankette çıkan sonucun, ‘kamuoyunun AB'nin göç krizini kaygıyla izlediği’ şeklinde yorumlanabileceğini yazdı.


ORB’nin son araştırmasına göre İngiltere'de Mayıs ayında yapılan son genel seçimde Başbakan David Cameron'ın öncülüğündeki Muhafazakar Parti'ye oy verenlerin yüzde 54'ü AB'den ayrılmak istiyor. Yaş gruplarına göre ise 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 69'u ve 65 yaşın üstü İngilizler arasında da yüzde 38’i, İngiltere'nin AB'de kalmasını istediği belirtildi.


2017'de referandum


Başbakan Cameron genel seçim öncesi, İngiltere'nin AB üyeliği ile ilgili en geç 2017'de referanduma gitme sözü vermişti. İngiliz lider, iktidar partisi olarak parlamentoya geldikten sonra AB ile müzakere çalışmalarına hız vermişti. Son olarak AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a yazılı olarak ilettiği AB şartlarını açıklayan Cameron, şartlar yerine getirilmediği takdirde referandum sürecinde ‘AB üyeliğine hayır’ kampanyasını destekleyeceğini de sözlerine eklemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS