İngiltere 20 bin Suriyeli mülteci alacak

İngiltere 20 bin Suriyeli mülteci alacak

İngiltere, 20 bin Suriyeli mülteci alacak, ancak bunlar Avrupa'da yollarda olan sığınmacılar arasından seçilmeyecek. Başbakan David Cameron, İngiltere'nin 20 bin Suriyeli mülteci kabul edeceğini duyuruken, bazı Avrupalı politikacılar Başbakan'ı tek başına hareket ettiği gerekçesiyle eleştirdi.

David Cameron, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, İngiltere'nin hali hazırda AB'ye gelmiş bulunanlardan değil, doğrudan Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki kamplardan mülteci kabul edeceğini söyledi.

Cameron, parlementoda bu açıklamayı yapmadan önce Almanya Başbakan'ı Angela Merkel ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Merkel, mülteciler konusunda AB'nin birlikte ve güçlü bir şekilde hareket etmesi için bastırıyor ve tüm üye ülkelerin bu krizden kendilerine düşen payı almasını istiyor.

Ancak Cameron, İngiltere'nin "hem aklını hem de kalbinin sesini" dinlediğini belirterek, ülkesinin AB'nin Schengen serbest dolaşım anlaşması dışında olması nedeniyle kendi kararını kendisinin alabildiğini ekledi.

Başbakan bu kararıyla, 2017 yılında AB konusunda yapılacak referendum öncesi üyelik şartlarını yeniden pazarlık etmeyi düşündüğü diğer AB liderleri tarafından eleştirildi.

Paris'te konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere'nin Schengen'in dışında kalması bu ülkeyi AB içinde seyahat eden göçmenlerle ilgili "çaba harcamaktan" alı koymayacağını söyledi.

Basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı, "herkes bir sorun olduğunda dayanışma talebinde bulunamaz ve çözümler varken sorumluluktan kaçamaz" dedi.

Almanya'nın üst düzey yetkilileri ise İngiltere'yi doğrudan eleştirmekten kaçındı.

Öncelikle doğu AB ülkelerini hedef alan Merkel, Pazartesi günü şunları söyledi: "Benim durduğum yerden, kabul edilemeyecek olan şey bazı insanların bu durumun benimle ilgisi yok demesidir. Uzun vadede bunun yararı olmayacaktır. Ve bir de bunun olumsuz sonuçları var. Böyle olmasını istemiyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS