İngiltere seçimlerinde sürpriz sonuçlar

İngiltere seçimlerinde sürpriz sonuçlar

İngiltere'de dün yapılan genel seçimlerde oyların büyük bir bölümü sayıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre, Muhafazakar Parti tek başına hükümet kurabilecek.

Dün akşam BBC, ITV ve SKY New televizyonlarının hazırlattığı seçim çıkış anket sonuçlarında Muhafazakar Parti'nin birinci parti olduğu ancak tek başına iktidar olmak için yeterli çoğunluğu alamayacağı öngörülmüştü. Ancak bu sabaha kadar elde edilen sayımlarda halen koalisyon hükümetinin başında bulunan Muhafazakar Parti'nin mutlak çoğunluk olan 323 milletvekilini çıkararak tek başına hükümet kurabileceği tahmin ediliyor.


Cameron: "Tek bir hükümet kurmak istiyorum"


Başbakan David Cameron, sabah erken saatlerde yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık için tek bir hükümet yönetmeyi umduğunu söyledi. Başbakan, sonuçlar hakkında konuşmak için çok erken olduğunu ancak tek bir hükümet kurmayı istediğini belirtti.
BBC'nin oyların sayımına göre verdiği sonuçlarda şu ana kadar Muhafazakar Parti, 273, İşçi Partisi 216, İskoçya Ulusal Partisi 55, Demokratik Birlik Partisi 8, Liberal Demokratlar 8, diğer partiler ise toplamda 14 milletvekili çıkardı.
Muhafazakar Parti'nin beklenenin üstünde sürpriz bir çıkış elde ettiği seçimlerde ise seçim anketlerinde oyları Muhafazakarlarla başa baş gösterilen İşçi Partisi hayal kırıklığına uğradı.


İşçi Partisi'nde hayal kırıklığı


Muhalafetteki İşçi Partisinin lideri Ed Miliband, seçimlerin kendileri için bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyerek İskoçya'da yükselen milliyetçiliğin İşçi Partisi'ni yendiğini gördüğünü ifade etti.
Seçim sonuçlarını İskoçya'da takip eden Miliband, kurulacak hükümetin "büyük sorumlulukları" olduğunu ve ülkeyi bir arada tutmanın zor bir görev olduğunu kaydetti.
İktidardaki koalisyon partisinin küçük ortağı Liberal Demokratlar ise seçimlerde büyük bir hezimete uğradı. Şu ana kadar sadece 8 milletvekili çıkarabilen Liberal Demokratlı birçok bakan, milletvekili seçilemedi.


İskoçya Ulusal Partisi'nden sürpriz çıkış


İskoçya Ulusal Partisi bu seçimlerde büyük bir çıkış yaptı. İşçi Partisi'nin İskoçya'daki oylarını neredeyse tamamını alan partinin parlamentoya 58 milletvekili göndermesi bekleniyor.


Aşırı sağcı UKIP ilk milletvekilini çıkardı


Seçim anketlerinde yükselişe geçtiği öngörülen aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi ise şimdiye kadar ilk milletvekilini çıkardı. Eski Muhafazakar milletvekili Douglas Carswell, Essex bölgesinden milletvekili seçilirken partinin lideri Nigel Farage ise kendi seçim bölgesi olan Thanet South'dan milletvekili seçilemedi.
Oyların yüzde 80'ine yakının sayıldığı seçim sonuçlarının öğleden sonra açıklanması bekleniyor. Sonuçların açıklanmasının ardından parti liderleri sonuçları değerlendirecek.


Seçimler neden perşembe günü yapılıyor?


Dünyanın bir çok yerinde pazar günü yapılan seçimler İngiltere'de haftasonunun aksine perşembe günü yapılıyor. Seçimlerin perşembe günü yapılmasıyla ilgili herhangi bir yasa ya da zorunluluk bulunmasa da İngiltere'de seçimlern perşembe günü yapılmasının iki nedeni var. Bunlardan ilki haftalıklarını cuma günü alan işçilerin haftasonu alkol alarak sandığa gitmelerini engellemek. İkincisi ise birçok yerde perşembe günü dükkanların erken kapanmasıyla esnaf ve çalışanların oylarını rahatlıkla kullanmasını sağlamak.


MHP lideri Bahçeli: 'Erdoğan’ı Yüce Divan’a gönderirim'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS