İngiltere Suriye'de hava saldırılarına katılacak

İngiltere Suriye'de hava saldırılarına katılacak

İngiltere hükümeti siyasi onay çıkması halinde Suriye'de hava saldırılarına katılacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron'un sağ kolu olan Maliye Bakanı George Osborne, Batı'nın Suriye'de IŞİD'e karşı savaşta yeterince katkıda bulunmadığını söyleyerek, İngiltere'nin askeri operasyonlarda daha aktif rol oynayacağının sinyalini verdi.


BBC'ye konuşan Osborne, Cameron hükümetinin Irak'ta katıldığı hava saldırılarını Suriye'ye de taşımak için parlementonun onayını alma girişiminde bulunacağını açıkladı.


Başbakan ve hükümetin önde gelen diğer bakanları, Suriye'de hava saldırılarına katılmak için "güçlü gerekçeler" bulunduğuna inanıyorlar, ancak harekete geçmeden önce parlamentodan onay almak gerekiyor.


Cameron, birkaç gün önce de ülkesine "binlerce" Suriyeli sığınmacıyı kabul edeceğini söyleyerek, Avrupa'da hızla tırmanan sığınmacı kriziyle ilgili politikalarında U dönüşü yapmıştı.


Başbakan, bugün yaz tatilinden dönen milletvekillerinin parlementoda yapacağı ilk oturumda sığınmacı kriziyle ilgili ayrıntılı bilgi verecek.


Cameron'un sözcüsü, Başbakan'ın bu oturumda neler söyleyeceğiyle ilgili bilgi vermek istemedi.


Ancak Maliye Bakanı Osborne, hükümetin İngiltere'de kamu hizmetleri ve altyapının ne kadar sığınmacıyı kaldırabileceğiyle ilgili değerlendirmeler yapıp, yabancı ülkelere yapılan yardım bütçesinin bu amaçla kullanılacağını belirtti.


Cameron, dışardan yapılan baskılar sonucunda ülkesinin Suriye'de hava saldırılarına katılması yolundaki politikasını değiştirmek zorunda kaldı.


2013 yılında parlementoda Suriye devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı iddiaları üzerine Suriye'ye askeri müdahele yetkisi için yapılan oylama, özellikle muhalefetteki İşçi Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS