İngiltere ve ABD'den Suriye kararı

İngiltere ve ABD'den Suriye kararı

İngiltere ve ABD, Suriye'nin kuzeyine "öldürücü niteliği olmayan" ekipman yardımını askıya aldığını bildirdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden bir yetkili, AA muhabirinin, "İslami Cephe'nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) karargahını ele geçirmesi üzerine yardımların durdurulup durdurulmadığına" ilişkin sorusu üzerine, "Bu durum neticesinde, ABD'nin, Suriye'nin kuzeyine tüm öldürücü olmayan yardımını askıya aldığını" belirtti.


Büyükelçilik yetkilisi, insani yardımların, BM'nin de dahil olduğu uluslararası kurum ve sivil toplum kuruluşlarınca dağıtıldığını ve bu karardan etkilenmediğini de ifade etti.


Amerikalı yetkilinin verdiği bu bilginin ardından İngiltere'den de benzer bir açıklama geldi.


İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, olayların incelenmekte olduğu ve bu süreç devam ederken Yüksek Askeri Konsey'e ekipman gönderilmeyeceği bildirildi.


Açıklamada, "Ekipmanların güvenli sevkiyatını olanaklı kılacak koşulların sağlandığından emin olur olmaz desteği sürdürmek niyetindeyiz" denildi.

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray, Suriye'nin kuzeyine "öldürücü niteliği olmayan" yardımların askıya alındığını doğruladı.


Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, ABD'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik öldürücü olmayan yardımların gönderilmesini durdurduğuna yönelik haberlerin sorulması üzerine, İslami Cephe güçlerinin Yüksek Askeri Konsey'e (YAK) ait merkez ve depolara el koyduğuna yönelik haberlerden kaygılı olduklarını bildirdi.


Hala konuyla ilgili bilgiler topladıklarını ve YAK'a sağlanan Amerikan teçhizatı ve malzemelerinin durumuyla ilgili YAK Başkanı Selim İdris ile istişare içinde olduklarını ifade eden Earnest, "Bu durumun sonucunda ABD, Suriye'nin kuzeyine yönelik öldürücü olmayan tüm yardımların gönderilmesini askıya aldı. BM de dahil uluslararası örgütler ve hükümet dışı organizasyonlar yoluyla gönderilen insani yardımlarımızın ise bu askıya alınmadan etkilenmediğini herkesin anlaması önemli" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS