Son Dakika

İngiltere'de Brexit'in yankıları: AB'ye 1.2 trilyon euroluk geçiş

A A

17.04.2021 - 19:15

İngiltere'de 440'tan fazla firmanın Brexit'e yanıt olarak Avrupa Birliği ülkelerine 1.2 trilyon euro değerinde varlığı aktardığı belirtiliyor. (Euronews)

İngiltere'de Brexit'in yankıları: AB'ye 1.2 trilyon euroluk geçiş

New Financial adlı düşünce kuruluşu tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiltere bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösteren firmalar, Brexit sonrası işlerinin bir bölümünü ülke dışına çıkardı, personel değiştirdi veya yeni AB kuruluşları kurdu.

Londra'dan AB'ye taşınan toplam banka varlığı değeri 900 milyon pound. Sigortacılar için ise bu rakam 100 milyar pound oldu.

"Brexit'in henüz başlangıcındayız"

İngiltere'nin AB'den ayrılmasından dört ay sonra yayınlanan bir raporda, "Bu, Brexit'in etkisinin şimdiye kadarki en kapsamlı analizi olsa da, bunun eksik bir tahmin olduğunu düşünüyoruz: Brexit'in henüz başlangıcındayız" deniliyor.

Ülkenin tek pazardan ayrılması, Birleşik Krallık firmalarının Avrupa çapında hizmetlerini sunmasına izin veren sözde "finansal pasaporta" erişimi sona erdirdi.

Londra ve Brüksel, geçen ay finansal hizmetler konusunda bir mutabakat anlaşması imzaladı, ancak İngiltere merkezli firmaların Avrupa kıtasında faaliyet göstermesine izin veren eşdeğerlik konusunu henüz ele almadılar.

Londra'dan ayrılan şirketler, varlıklarını Dublin, Paris, Lüksemburg ve Frankfurt'a taşımayı tercih etti. Raporda uzun dönemde bu süreçten en karlı çıkacak yerin Frankfurt olacağı tahmin edilirken, İngiltere'nin bir finans merkezi olmaya devam edeceği kaydedildi.

Brexit'in ardından Amsterdam da Avrupa hisse senedi ticaretinde İngiliz sermayesini geride bıraktı.