İngiltere'de gündem kraliyet: Saraya sırtını döndü, görüşmeye telefonla bağlanacak!

İngiltere'de gündem kraliyet ailesi ve Sussex çifti! Sussex Dükü Harry ve Düşesi Meghan'ın kraliyetteki üst düzey görevlerinden çekilme kararı sonrası Kraliçe 2. Elizabeth, bugün ailenin üst düzey üyeleriyle bir araya geliyor.İngiltere'de Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın Kraliyet ailesinin 'üst düzey' üyeliğini bırakacaklarını açıklaması dünya basınında şok etkisi yarattı.
Sussex Royal adı altında hayır kurumu kurmayı planladıklarını da açıklayan çift, 'heyecan verici' kararın detaylarını zaman içinde paylaşmayı sürdüreceklerini ifade etmiş, olayın büyümesinin ardından Meghan Markle, bebeği Archie'nin yanına Kanada'ya uçmuştu.
Prens Harry ile kraliyet üyeleri ile birlikte konu hakkında görüşmek için İngiltere'de kalmıştı. Olayla ilgili olarak Kraliçe Elizabeth tarafları bir araya getirerek acil görüşme kararı aldı.

'Sandringham Zirvesi' olarak adlandırılan görüşmede, Kraliçe II. Elizabeth çekilme isteğini açıklamasından bu yana ilk kez Prens Harry ile bir araya gelecek.

Görüşme, Kraliçe II. Elizabeth'in Sandringham kentindeki özel konutunda yapılacak.

Görüşmeye Kraliçe II. Elizabeth ile birlikte Prens Harry ile babası Galler Prensi Charles ve abisi Cambridge Dükü Prens William'ın da katılması bekleniyor.

Kanada'ya giden Düşes Meghan Markle'ın ise saat farkından dolayı programı eğer ayarlayabilirse telefonla katılması bekleniyor.

Kraliçe II. Elizabeth'in durumdan dolayı üzgün olduğu ancak bu meselenin "hızlı bir şekilde" çözüme kavuşturulmasını istediği ifade edildi.

Toplantıda, Prens Harry ile Sussex Düşesi eşi Meghan Markle'ın Kraliyet ailesindeki üst düzey görevlerinden çekilme kararlarını hızla nasıl alacaklarına dair bir yol haritasının belirlenmesi bekleniyor.

Çiftin yılın bir kısmını ABD ve Kanada'da yaşarken, aynı zamanda Kraliyet ailesinin üyesi olmanın getirdiği hangi sorumlulukları üstlenmeye devam edecekleri zirvenin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Çiftin 'çağrılmaları' durumunda Kraliyet görevlerini yerine getirmeyi sürdürerek, Kraliçe'yi temsil edeceklerini ancak aynı zamanda "mali açıdan bağımsız" olmak istediklerini söylese de bu durumunun, yardım amaçlı faaliyetler ile ticari işleri arasında doğabilecek çıkar çatışmalarını doğurabileceği belirtiliyor ve endişe ediliyor.

İngiliz basınına göre ise, Prens Harry ve Meghan Markle'ın istediklerini elkde edememeleri halinde, ABD'li ünlü talk-show sunucusu Oprah Winfrey'e detaylı bir röportaj vermeleri ve Kraliyet ailesiyle ilgili ifşaatta bulunmalarından korkuluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS