İngiltere'de TOMA'ya onay çıkmadı!

İngiltere'de TOMA'ya onay çıkmadı!

Londra polisinin geçen yıl aldığı 3 adet TOMA için İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May'dan izin çıkmadı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin İçişleri Sözcüsü Yvette Cooper, May’in kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Theresa May ise “gerekli önlemlerin alınmaması halinde bu araçların “zarar verme kapasitesi olduğunu” söyledi. Bakan, bu araçların ölümle sonuçlanabilecek yaralanmalarına neden olduğuna ilişkin veriler bulunduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Theressa May Boris Johnson'ın teklifini reddederken 25 yıllık TOMA'ların henüz kullanılmaya başlanmadan önce düzeltilmesi gereken en az 67 hatası olduğunun da altını çizdi. İçişleri Bakanlığı'nın teklifi reddetmesinin ardında üç ana gerekçe bulunuyor. May'in ifadelerine göre TOMA'ların kullanımı insanların belkemiğine ciddi zararlar verebiliyor ve hızlı hareket eden kalabalıklara karşı neredeyse kullanışsız. May'in altını çizdiği dikkat çekici bir konu ise "TOMA kullanımının İngiltere polisinin geleneklerine zarar verecek olması."


Rize'de 'Asrın Bitkisi' üretildi!


TEK ÜLKEDE KULLANILIYOR


Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın onayıyla Alman polisinden ikinci el olarak alınan TOMA’lara 218.000 sterlin (yaklaşık 900.000 lira) ödenmişti. Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin İçişleri Sözcüsü Yvette Cooper, May’in kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. TOMA’lar Britanya sınırları içinde sadece Kuzey İrlanda’da kullanılıyor. 


Bursa'da saldırıya uğrayan aile anlattı


JOHNSON: YEDEKTE TUTACAĞIZ


Boris Johnson ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada "TOMA'ları şu anda kullanamayacak olduğumuz doğru ancak araçları yedekte tutacağız ve ilerde gerekli olduğunu düşündüğümüz halde kullanım iznini almak için tekrar başvuruda bulunacağız" ifadelerini kullandı.


MUHALEFET KARARDAN MEMNUN


Ana muhalefette bulunan İşçi Partisi'nin İçişleri Sözcüsü Yvette Cooper, May'in kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. TOMA'lar Büyük Britanya sınırları içinde yalnızca Kuzey İrlanda'da kullanılıyor. Londra Belediyesi'nin aldığı "Wasserwerfer 9000 modeli" tazyikli su araçları ise ilk kez 1982 yılında üretildi.


Doğan Grubu'ndan İbrahim Karagül'e sert tepki


Bu araçlardan birinin 1985'te bir kişinin ölümüne, 2001'de de bir kişinin görme yetisini kaybetmesine sebep olduğu belirtiliyor. Yapısal nedenlerle aracı kullanan kişinin dışarıda neler olup bittiğini anlayamadığı kaydediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS