İngiltere'nin kararına dünyadan ilk tepkiler

İngiltere'nin kararına dünyadan ilk tepkiler

İngiltere'nin kararına dünyadan ilk tepkiler

İngiltere'de dün yapılan referandumda seçmenler ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına karar verdi. Tarihi karar dünyada geniş yankı buldu. İşte ilk tepkiler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Obama Cameron'u arayacak

Beyaz Saray, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın, İngiltere Başbakanı David Cameron'la konuşacağını duyurdu.

'Avrupa için üzücü gün'

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını 'Avrupa için üzücü bir gün' olarak yorumladı.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da yaptığı yazılı açıklamada İngiltere’deki referandumda çıkan sonuca saygı gösterdiklerini belirterek, "Bu Avrupa için kara bir cuma" ifadesini kullandı.

'Mutluluktan ağladım'

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, "Avrupa için kötü bir gün" ifadesini kullanırken, Almanya için Alternatif Partisi AfD lideri Beatrix von Storch İngiltere'nin kararını mutlulukla karşıladığını söyledi.

“Mutluluktan ağladım" diyen Storch, 23 Haziran'ın tarihi bir gün olduğunu belirtti. Storch,"Komisyon Başkanı Juncker ve AP Başkanı Schulz sorumluluk almalı ve istifa etmeli, çünkü projeleri başarısız oldu" dedi.

'Avrupa dağılacak'

Almanya'da Sol Parti Grup Başkanı Sahra Wagenknecht ise Avrupa'nın değişmesi gerektiğini söyledi. Aksi takdirde Avrupa'nın dağılacağını savunan Wagenknecht, Brüksel'in halkın desteğini kaybettiğini öne sürdü.

Hollande kabineyi topluyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, 'Birleşik Krallık için üzücü' diye yorumladığı kararın ardından Avrupa'nın devam edeceğini ancak halkının güvenini kazanması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande kararın ardından kabineyi toplama kararı aldı.

'Avrupa için kötü haber'

Polonya Dışişleri Bakanı da Brexit kararının 'Avrupa için kötü haber' olduğunu söyledi. Ayrıca bu kararın, AB konseptinin değişmesi gerektiğine dair bir işaret olduğunu belirtti.

'Kabus'

Eski Finlandiya Başbakanı Alexander Stubb, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını 'kötü bir kabus' olarak yorumladı: "Lütfen hala uyuduğumu ve bunun sadece kötü bir kabus olduğunu söyleyin" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Domino etkisi olabilir  

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, İngiltere'nin kararının domino etkisi yaratabileceğini söyledi. AB'de büyük değişimler olabileceğini öngören Kurz, AB'nin en büyük ülkelerinden birinin birlikten çıkmasını “Diğer ülkeler üzerinde bir domino etkisi olabilir" diye değerlendirdi.