İngiltere'yi kana bulayan teröristin annesi nükleer fizikçi çıktı

İngiltere'nin Manchester kentinde bir konser salonunda intihar saldırısı gerçekleştirerek 22 kişiyi öldüren Libya asılı 22 yaşındaki Salman Abedi'nin ailesi kardeşi Haşim ve babası Ramadan’ın Libya Trablus’ta tutuklandı. Saldırganın annesinin ise nükleer fizikçi olduğu öğrenildi.İngiltere’de pazartesi akşamı ABD’li şarkıcı Ariane Grande’nin konseri sırasında düzenlenen intihar saldırısının faili Libya asılı 22 yaşındaki Salman Abedi'nin babası ve kardeşi Trablus kentinde gözaltına alınırken, ağabeyi İsmail’in önceki gün Manchester’da tutuklandığını açıkladı.
Libya polisinin BBC'ye verdiği röportajda, 22 kişinin ölümüne neden olan caninin, saldırıdan çok kısa süre önce Trablus'taki annesiyle telefonda görüştüğü ortaya çıktı.

Güvenlik kaynakları, Abedi'nin 50 yaşındaki Samia Tabbal'ın, Trablus Üniversitesi'ni üstün başarıyla bitirerek nükleer fizikçi olarak çalıştığını aktardı.

Libya basınına göre, Salman Abedi, ülkenin en güçlü aşiretlerinden el-Abedi’ye mensup. Aşiret, Tobruk ve Guba bölgelerinde etkin. AP’ye göre, babası Ramadan Abedi, şu anda başkent Trablus’ta merkezi güvenlik biriminin müdürü. Ramadan, 90’larda Kaddafi yönetimine karşı çıkan ve El Kaide bağlantılı Libya İslami Mücadele örgütüne üyeydi.

Kaddafi yönetimib 1993’te Ramadan hakkında yakalama kararı çıkardı. Aile ülkeden kaçtı, İngiltere’den siyasi sığınma aldı. Salman da orada doğdu, büyüdü. Babası ve ailenin geri kalanı, Kaddafi devrildikten sonra Libya’ya döndü.

El-Abedi aşiretinin en ünlü mensuplarından biriyse Abdül Fetih Yunus. Kaddafi’nin en yakın generallerinden biri olan Yunus, isyancılara katılmıştı.The Times Gazetesi’nin saldırganın bir okul arkadaşının ifadesine dayandırdığı haberine göre, Salman Abedi, 3 hafta önce Libya’ya gitti ve saldırıdan 2 gün önce İngiltere’ye döndü.

Libya'da tutuklanan baba Abedi'nin ise ülkesinde güvenlik görevlisi olarak çalıştığı ortaya çıktı.

Saldırıdan önce Abedi'ye 2 bin 500 sterlin gönderen küçük kardeşinin ise Libya'da mühendislik eğitimi aldığı öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS