Son Dakika

İnsanlardan zulüm gören fil ölürken hem ağladı hem ağlattı

A A

12.05.2016 - 16:12 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Endonezya'nın hayvanların korkunç koşullarda tutulduğu hayvanat bahçeleri bir kez daha yürek dağlayan bir haberle dünya gündemine oturdu. Bu kez nedeni Bandung Hayvanat Bahçesi'ndeki bir filin ruhunu teslim ederken döktüğü gözyaşları.

İnsanlardan zulüm gören fil ölürken hem ağladı hem ağlattı

Hürriyet'in haberine göre, Endonezya'nın Java adasındaki Bandung Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Yani adlı dişi Sumatra fili, hayatta olduğu süre boyunca insanlık dışı koşullarda tutuldu. Yetkililer pislik içinde yaşamak zorunda bırakılan ve geçtiğimiz hafta hastalanan Yani'yi, kafesinden çıkararak toprağa indirmeye karar verdi. Yarı baygın halde olduğu ve vücudunda büyük yaralar açıldığı gözlemlenen Yani'nin, ruhunu teslim etmeden önce gözlerinden dökülen yaşlar, görenlerin yüreklerini parçaladı.

Fil kamyoneti paramparça etti

Hayvanlara değil önce insanlara yatırım yapın

Daily Mail'in haberinde, hayvanat bahçesinde bir yılı aşkın süredir çalışan bir veteriner olmadığı için Yani'nin iyileştirilemediği belirtildi. Bununla birlikte bir yetkili, çeşitli veterinerlere danışıp ilaç tedavisi uygulayarak Yani'yi iyileştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını öne sürdü. "Ölüm hayvanat bahçesi" olarak anılan Bandung ise Yani'nin ölüm nedeninin tespiti için geçici olarak kapatıldığı öğrenildi.

Dişi fili tavlayamayan erkek fil ortalığı yıktı!

Endonezya'daki hayvanat bahçeleri, hayvanların küçücük kafeslerde, pislik içinde tutulduğu koşullar nedeniyle sık sık eleştirilerin nedeni oluyor. Yani'nin hasta olduğu ortaya çıktığında da ülkede hayvanseverler ayaklanmıştı.

Farelerin spermleri fillere oranla daha büyük

İnternette başlatılan kampanyada, hayvanat bahçesindeki hayvanların pislikten ve açlıktan ölmek üzere oldukları belirtilerek 10 binden fazla imza toplanmıştı. Bandung Belediye Başkanı Rıdvan Kamil de hayvanat bahçesini ve Yani'yi ziyaret ederek, "Burayı idare edecek bütçeleri yoksa, destek istemeliler" diye konuşmuştu.

Kırşehir'de 8 milyon yıllık fil, zürafa, maymun kemikleri bulundu

Jakarta Hayvan Yardım Ağı'ndan hayvan hakları aktivisti Femke den Haas, Endonezya'da hayvanat bahçelerinde kafes ve yiyecekler konusunda bir standart olmadığını belirterek, "Yani'nin durumu sadece buzdağının görünen yüzü. Çünkü Endonezya'da hayvanat bahçelerinde çok sayında hayvan ölüyor" dedi.

WWF verilerine göre, Yani'nin de aralarında olduğu Sumarta fillerinin nesilleri tükenmek üzere. Doğal yaşamda 2400-2800 arası Sumatra fili kaldı. Kaçak avlanma ve yağmur ormanlarının daralması nedeniyle Sumatra fillerinin sayısı hızla azalıyor.