Irak askeri Mısır'da eğitim görecek

Irak askeri Mısır'da eğitim görecek

Türkiye ile Irak arasında IŞİD'e karşı savaşan askerlerin eğitildiği Başika kampı tartışmaları sürerken Irak Savunma Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. Irak ile Mısır arasında anlaşmaya varıldığı ve Irak askerinin Mısır askeri kamplarında eğitileceği açıklandı.

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Nasir Nuri, başkent Bağdat'taki bakanlık binasında yaptığı açıklamada, Mısır'ın, Irak ordusunun eğitimi için tüm kolaylıkları sağlamaya hazır olduğunu belirterek, "Savunma Bakanı Halid Ubeydi'nin iki gün önce sonlanan Mısır ziyareti sırasında Mısır'ın askeri eğitim kamplarının kapısını Irak ordu güçlerinin eğitimine açacağı konusunda anlaşmaya varıldı" dedi.


Irak ordusundan Ramadi'de IŞİD'e büyük darbe!


Nuri, Irak heyetinin Mısır'ı ziyareti sırasında askeri eğitim, silahlandırma ve istihbarat alanlarında iş birliğine odaklanıldığını kaydetti.


Irak'tan Türkiye'ye: 'Tahammül edilemez hale geldi'


'Türkiye ile ABD arasında Başika mutabakatı'


Irak Savunma Bakanlığının, Mısır'a eğitim için göndereceği asker ve müsteşar sayısını yakında açıklayacağını ifade eden Nuri, gönderilecek kişilerin de Mısır'da özel kuvvetler, silah yönetimi ve pilotluk alanında eğitime tabii tutulacağını aktardı. Nuri, Irak ve Mısır arasında ayrıca silah ve mühimmat satışını kapsayan askeri anlaşmanın imzalandığını dile getirdi.


Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, 19 Ocak'ta Mısır'ı ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve mevkidaşı Sıdkı Suphi ile bir araya gelmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS