Irak ordusu IŞİD karşısında hala yetersiz eleştirisi

Irak ordusu IŞİD karşısında hala yetersiz eleştirisi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, IŞİD'in kontrolündeki Musul'un geri alınması konusunda Irak ordusunun istenilen performansı gösteremediğini söyledi.

IŞİD'in 2014 Haziran'ında Musul'u işgal ettiği Irak ordusu kenti terk ederek kaçmıştı. Ardından 26 ordu komutanı görevden alınmış ve ABD orduyu eğitmeye başlamıştı. ABD'li üst düzey yetkililer, silah ve asker sayısı üstünlüğüne rağmen ordunun başarısızlığını sert ifadelerle eleştirmişti. Aradan geçen sürede Musul'u geri almak için hareket başladı. Ama Irak ordusundan memnuniyetsizlik sürüyor. Kuzey Irak Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Musul'un geri alınmasında Irak ordusunun istenilen performansı gösteremediğini söyledi.


Irak ordusundan Musul'a büyük sevkiyat


Yaver, Musul'un kurtarılması operasyonuna ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Musul'u kurtarma operasyonunun tam olarak başlaması için Irak ordusunun IŞİD'ten geri alması gereken bazı bölgeler vardı. Maalesef şu ana kadar istenilen düzeyde performans gösteremediler" dedi.


Musul neden önemli?


Mahmur'da çıkan çatışmalarda Irak ordusunun büyük kayıplar verdiğini ve hedefine ulaşamadığını belirten Yaver, "Kendilerinden istenilen bölgelere konuşlanmaları ne kadar hazırlık yaptıkları ve kapasiteleriyle alakalıdır" diye konuştu.


Irak'ta 26 ordu komutanı görevden alındı


Irak ordusunun hedeflerine ulaşamamasının mühimmat ve cephane yetersizliğiyle alakalı olmadığını aktaran Yaver, daha çok askeri taktikler konusunda eksikliklerin yaşandığını ifade etti.


IŞİD'e karşı Enbar'da yeni bir operasyon daha başladı


"Kurtarma operasyonu ne kadar önemliyse sonraki süreç de o kadar önemlidir"


IŞİD ile mücadelede Kürt bölgesinin herhangi bir ön şartının söz konusu olmadığını vurgulayan Yaver şunları kaydetti:


"Musul'un nasıl kurtarılacağına ilişkin bazı görüşmeler yapıldı ancak detaylı bir şekilde bahsi geçen plan üzerinde konuşulmadı. Planda adı geçen güçlerin nasıl katılacağı, IŞİD sonrası kentin nasıl korunacağı ve idaresinin ne şekilde olacağına ilişkin ciddi görüşmelerin yapılması gerekiyor. Kurtarma operasyonu ne kadar önemliyse sonraki süreç de o kadar önemlidir."


ABD'li ve Iraklı general Musul için buluştu


Musul'un coğrafi konumu açısından stratejik öneme sahip olduğunu dile getiren Yaver, "Musul coğrafi olarak ne kadar önemliyse içerisinde barındırdığı etnik ve dini azınlıklar konusunda da çok zengindir. Kentte, Kürt, Türkmen, Sünni, Şii, Ezidi, Kakayi, Şabek ve Hristiyanlar yaşıyor. Bu kesimlerin bir şekilde birbirini idare etmesi ve birlikte yaşaması lazım" değerlendirmesinde bulundu.


Yaver, ileriye dönük ise, "İleride siyasi, güvenlik veya başka bir sorunun ortaya çıkmaması için bir anlaşmaya varılması bizim açımızdan çok önemlidir. Bu konuların detaylı bir şekilde ele alınması gerekiyor" görüşünü dile getirdi.


Irak ordusunda tasfiye operasyonu


"Kürt bölgesi için Musul'un geri alınması hayati önemi haizdir"


"Bizim (Kürtler) için Musul'un geri alınması çok önemlidir" diyen Yaver, sözlerini şöyle tamamladı:


"IŞİD'in tamamen o bölgeden kaldırılması lazım. Çünkü Musul'un kurtarılmasıyla birlikte, Kürdistan bölgesi güvenlik konusunda istikrara kavuşacaktır. Bunun yanında Peşmerge güçleri IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonun bir parçasıdır. Bu yüzden söz konusu operasyona katılacağız ancak operasyon planının detayları üzerinde oturulup konuşulması gerekiyor."


Irak ordusu 24 Mart tarihinde, Musul'u IŞİD'ten geri almak için Mahmur ilçesinden operasyon başlattıklarını duyurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS