Iraklı bakan Musul operasyonu için konuştu!

Iraklı bakan Musul operasyonu için konuştu!

Iraklı bakan Musul operasyonu için konuştu!

Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, Musul operasyonu için tüm plan ve hazırlıkların yapıldığını belirterek, "Gerekli lojistik destek hazırlandığı zaman düğmeye basılacaktır" açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ubeydi, Irak'ın Kerbela kentinde terör örgütü IŞİDile mücadele için kurulan Fırat el-Ewsat Operasyon Komutanlık Merkezi'ni ziyaretinde ülkedeki son güvenlik durumunu ele aldığı bir basın toplantısı düzenledi. Bilal Erdoğan: Ben İstanbul'dayım, hologram ile beni buraya ışınlamadılar İnci Sözlük'ün kurucusu Serkan İnci serbest bırakıldı

ABD'den alınan F-16 savaş uçaklarının, terörle mücadelede çok etkin bir rolünün olduğunu ifade eden Ubeydi, "Iraklı pilotlar, IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgelerde çok sayıda sorti yaparak hedefleri net bir şekilde vuruyor. Kurtarma operasyonlarının gidişatı çok iyi bir şekilde devam ediyor. Irak halkına Enbar'ın kurtarılması konusunda müjdeli bir haberimiz olacaktır. Aynı zamanda, Salahaddin ili de çok yakında tamamen kontrol altına alınacaktır" dedi.

Musul'u kurtarma operasyonu

Enbar ve Salahaddin ilindeki operasyonların başarıyla sonuçlanmasının ardından Musul'u kurtarma operasyonunun da gündeme geleceğini dile getiren Ubeydi, "Operasyon için gerekli lojistik destek hazırlandıktan sonra düğmeye basılacaktır. Irak ordusunun mutlaka bu operasyonda yer alması gerekiyor aksi takdirde başarılı olunmayacaktır. Bu yüzden başarılı bir mücadelenin yürütülmesi için bir komuta çatısı altında kararların alınması lazım" değerlendirmesinde bulundu. İlköğretimde Arapça ders dönemi başlıyor Devlet Bahçeli sert çıktı: Beyaz Toros bir şifre mi?

Rusya'dan hava saldırısı talebinde bulunmadık"

Terörle mücadele" konusunda Rusya'dan herhangi bir hava saldırısı talebinde bulunmadıklarının altını çizen Ubeydi, "Rusya'dan herhangi bir askeri müdahale veya hava saldırısı talebinde bulunmadık. Rusya ve İran tarafından istihbari bilgi paylaşımı konusunda birtakım sunumlar yapıldı" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ubeydi son olarak ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri ileiyi bir şekilde ortak hareket ettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti: Başbakan Davutoğlu'nun Gaziantep'teki esnaf ziyaretinde olay çıktı Putin: "ABD ordusu ile koordinasyon kuruluyor"

"Uluslararası koalisyon, talep edilenin doğrultusunda çalışıyor. Ancak bazen güçlerin kullanımı konusunda birtakım ihtilaflar yaşanıyor. Bazen belirli hedefleri vurmalarını istiyoruz ancak onlar cephelerdeki çakışmalar nedeniyle talebimizi reddediyorlar."