Iraklı güçler, Ramadi operasyonunda IŞİD emiri Ebubekir'i yakaladı

Iraklı güçler, Ramadi operasyonunda IŞİD emiri Ebubekir'i yakaladı

Irak ordusu ve polis gücü ile peşmergelerin Ramadi kentini IŞİD'den almak için Salı günü başlattığı ABD'nin hava desteğiyle yürütülen saldırıda, IŞİD'in Ebubekir adlı bir emiri öldürüldü. Kent merkezinde önemli caddelerin kontrolünü ele geçiren Irak güçlerine IŞİD intihar saldırılarıyla karşılık verdi.

Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Savaş Enformasyon Ağı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Askeri İstihbarat Müdürlüğüne bağlı bir gücün, 16. Piyade Bölüğü ile düzenlediği ortak operasyonda, IŞİD'in Ebubekir isimli yabancı uyruklu bir emirini yakaladığı kaydedildi.

Diyala İl Emniyet Komitesi Başkanı Sadık El-Hüseyni de asker ve polislerden oluşan güvenlik güçlerinin Diyala'nın merkezi Bakuba ile Beledruz ve El-Mikdadiyye ilçelerinde yaptığı baskın ve aramalarda 1'i terör suçundan aranan 6 kişinin yakalandığını belirtti.

Peşmerge kuvvetlerinde görevli Yüzbaşı Şirzad Zaholi de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Musul'un batısındaki Sincar kenti yakınlarında düzenlediği hava saldırısında IŞİD'e ait bir havan müfrezesi ile silahlı bir aracın imha edildiğini, 6 militanın öldüğünü söyledi.

Enbar ili polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, kendin önemli caddelerinde Irak güçleri kontrolü sağladı ve kent merkezindeki hükümet konağına doğru ilerliyorlar. Kentin bu caddelerini kaybeden IŞİD, bomba yüklü 2 araçla intihar saldırısı düzenledi. Saldırıyı düzenleyen 2 IŞİD militanının öldüğü bombalı araçların infilak etmesi sonucu 5 kişinin yaralandığı açıklandı. IŞİD'in ayrıca Ramadi'nin batısında bulunan 110 Kilo bölgesine de 7 IŞİD militanı tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin karşı ateş açması sonucu çıkan çatışmada Iraklı güçlerden 3 kişi yaralanırken, 7 IŞİD militanı öldürüldü.

Enbar şeyhlerinden Basim ed-Duleymi de Ramadi'deki çatışmalarda Irak güçlerinden 15 kişinin öldüğünü, 27 kişinin yaralandığını açıkladı. Çatışmalarda 27 de IŞİD militanı öldürüldü.

Irak güçleri, Ramadi'nin merkezini IŞİD militanlarından temizlemek için Salı günü operasyon başlatmış, birçok semtte kontrolü sağlamıştı. IŞİD'e yönelik operasyona ABD'nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS