Iraklı Kürtler tezkereyi protesto etti

Iraklı Kürtler tezkereyi protesto etti

Iraklı Kürtler tezkereyi protesto etti

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminden gelen "Tezkereyi endişeyle karşılıyoruz" açıklamasının ardından, Erbil kenti başta olmak üzere bölgede tezkere karşıtı protestolar düzenlendi.

Hükümetin Meclis'ten Kuzey Irak'ta olası bir sınır ötesi operasyon için yetki almasına tepkiler sürüyor.
 
Yaklaşık 2000 Iraklı Kürt, tezkereyi protesto için Kuzey Irak'taki Erbil ve Duhok kentlerinde toplandı.
 
Tezkere karşıtı protestoya Kürt sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve lise öğrencileri katıldı.
 
Iraklı Kürtler, ellerinde pankartlar ve Kürt bayraklarıyla, Türkiye'nin yapacağı olası bir sınır ötesi operasyona karşı çıktı.
 
Bazı göstericiler Türkiye aleyhtarı pankartlar açtı, bazıları da üzerinde 'Birbirimizi öldürmektense anlamaya çalışmak daha iyi' yazılı pankartlar taşıdı.
 
Gösterilerde Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe bildiri okundu, 'PKK sorununa çözümün Kuzey Irak topraklarında aranmaması' çağrısı yapıldı.
 
Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz El Hekim de, tezkere karşıtı protesto kalabalığındaki isimler arasındaydı. El Hekim, sınır ötesi operasyona karşı olduklarını bir kez daha vurguladı:
 
"Türk ordusunun Irak sınır bölgelerini bombalamasına karşıyız. Ama aynı zamanda Kürdistan İşçi Partisi'nin varlığına da karşı çıkıyoruz. Irak Anayasası'na göre, Irak'a komşu ülkeleri tehlikeye atacak herhangi bir eylem için Irak toprakları kullanılamaz."
 
Tezkereye Meclis onayı
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak ile mücavir alanlara gönderilmesi için hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi 17 Ekim'de 19'a karşı 507 oyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
 
Oylamanın ardından bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemiz, milletimiz için teröre karşı mücadeleyi uluslararası bir karar olarak görenler için hayırlı olsun" dedi.
 
Tezkerenin 507 oyla kabul edilmesini "büyük bir mutabakat" olarak değerlendiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, "Böyle bir karar alıp, onun üzerine yatmak olmaz" diye konuştu.
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, "Bu aşamadan sonra bütün sonuçlarıyla sorumluluk siyasi iktidara aittir. İnşallah TBMM'nin verdiği bu yetki çerçevesinde, gereği neyse onu cesaretle yapabilirler" açıklamasında bulundu.