İran, ABD'nin Irak'taki üslerini vurdu: İşte ilk görüntüler

Sabah saatlerinde İran, ABD'nin Irak'ta Erbil ve Anbar şehirlerinde bulunan hava askeri üslerine saldırı düzenledi. İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun saldırıyı balistik füzelerle gerçekleştirdiğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump "Her şey yolunda" mesajını verirken İran Devlet Televizyonu 80 ABD'linin öldürüldüğünü açıkladı. CNN'e konuşan Amerikalı yetkili ise ABD tarafından hayatını kaybeden olmadığını söyledi. Reuters'ın haberine göre ise İran Cumhurbaşkanı Ruhani, saldırı sonrası İran devlet televizyonundan ulusa sesleniş konuşması yapacak.İran Devrim Muhafızları Ordusu, İranlı general Kasım Süleymani'nin 'intikam operasyonu' kapsamında, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nün balistik füzeyle vurulduğu belirtti.

Pentagon ise İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini doğruladı ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıkladı.

Orta Doğu'da yayın yapan ABD merkezli televizyon kanalı El Hurra, vurulan üsler arasında yer alan Ayn el-Esad'ın vurulma anının görüntülerini yayınladı.

Görüntülere füzenin düşüşe geçtiği ve patlamanın gerçekleştiği anlar yansıdı.

Saldırıda ölü ya da yaralı sayısı hakkında henüz bilgi verilmezken, ABD Başkanı Trump tweetinde "Şimdilik her şey yolunda" diyerek can kaybı olmadığının mesajını verdi.

İran Devlet Televizyonu ise kısa süre sonra yaptığı açıklamada 80 ABD'linin öldürüldüğünü duyurdu.
Irak yönetimi ise İran'ın ülkedeki ABD üslerine düzenlediği saldırıda Irak güçlerinden herhangi bir can kaybı olmadığını açıkladı
Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Irak toprakları, 01.45 - 02.15 saatlerinde 22 füzeli saldırıya maruz kaldı. Söz konusu füzelerden 17'si Ayn el-Esed Hava Üssü'ne, 5'i ise Erbil'e (ABD üssüne) isabet etti." ifadesi kullanıldı.

Füzelerin tümünün koalisyon güçlerinin (ABD) karargahlarına düştüğü kaydedilen açıklamada, Irak güçlerinden ise herhangi bir can kaybı ya da yaralananın olmadığı bildirildi.

CNN'e konuşan bir Amerikalı yetkili ise yaptığı açıklamada, İran'ın füze saldırısında hiçbir Amerikalının yaşamını yitirmediğini vurgulayarak, saldırıyla ilgili incelemenin devam ettiği bilgisini paylaştı.

İran'ın ABD üslerine düzenlediği füzeli saldırısı sonrası İran'ın dini lideri Hamaney'den ilk açıklama geldi. Hamaney açıklamasında "Dünyanın gidişatı etkilendi, büyük değişimler gerçekleşecek. Allah'ın yardımı ile birlikte bu büyük gücü harekete geçirmeliyiz. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Kuran'ı Kerim'de, kutsal kitabımızda birçok yerde ifade edildiği gibi hiçbir zaman olanı hafızalarımızdan silmemeliyiz" dedi.
Reuters'ın son dakika haberine göre ise, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'ın Irak'taki ABD üslerine gerçekleştirdiği saldırı sonrası İran devlet televizyonundan ulusa seslenecek.

Öte yandan İran'dan fırlatılan ABD ve Koalisyon güçlerini hedef alan füzeler Erbil'e 80 km mesafedeki Bardaraş ilçesinin kırsal alanına da düştü.

Güvenlik güçleri, füzelerin düştüğü alanda incelemelerde bulundu.

Başbakan Abdulmehdi, "İran'ın ABD üslerine saldırı haberini önceden aldık. Bu saldırının, sadece ABD askerlerinin bulunduğu bölgeleri kapsayacağı bildirildi. Ancak saldırılacak noktalar hakkında bilgi verilmedi." ifadelerini kullandı. Abdulmehdi, bunun üzerine saldırı bilgisini kendisinin de ABD'ye ulaştırdığını kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS