İran Dışişleri Bakanı Zarif: "ABD taahhütlerine bağlı kalmadığı sürece müzakere olmayacak”

İran Dışişleri Bakanı Zarif: "ABD taahhütlerine bağlı kalmadığı sürece müzakere olmayacak”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin İran’ı tehdit etmemesi gerektiğini söyleyerek, "ABD taahhütlerine uymadığı sürece müzakere olmayacak" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin nükleer anlaşma çerçevesinde İran’a saygı duyması gerektiğini belirterek, aksi durumda müzakere olmayacağı mesajını verdi. ABD’nin Orta Doğu’daki askeri varlığını artırmasını büyük bir tehlike olarak nitelendiren Zarif, "ABD Orta Doğu’daki askeri varlığını artırarak çok tehlikeli bir oyunu başlatmış oldu" ifadesini kullandı.


ABD’nin nükleer anlaşmadan ayrılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Zarif, İran’ın her zaman iyi niyetli olduğunu belirterek, "Biz sözlerini ayaklar altına alanlar ile müzakere yapma taraftarı değiliz” şeklinde konuştu.


ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ı tehdit eden son Twitter paylaşımına da değinen İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran’ın hiçbir zaman tehdit yoluyla müzakere etmeyeceğini vurgulayarak, "Siz hiçbir zaman bir İranlıyı tehdit ederek ondan sizinle anlaşmasını bekleyemezsiniz. Müzakerenin yolu tehdit değil saygıdır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS