İran lideri Ruhani, Papa'dan kendisi için dua etmesini istedi

İran lideri Ruhani, Papa'dan kendisi için dua etmesini istedi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katoliklerin Ruhani lideri Papa Francesco'dan kendisi için dua etmesini istedi.

Hasan Ruhani, İtalya ziyaretinin ikinci gününde Roma'nın merkezindeki Vatikan'da Papa Francesco ile bir araya geldi. 16 yıl aradan sonra Vatikan'ı ziyaret eden ilk İran lideri olan Ruhani ile Papa, Apostolik Sarayda yaklaşık 40 dakika görüştü.


İran Cumhurbaşkanı Ruhani Avrupa'da


Ruhani'nin, bu ziyaretin kendisi için büyük zevk olduğunu ifade ettiği, Papa'nın ise, ziyaretinden ötürü İran liderine teşekkür ederek, barış dileklerinde bulunduğu kaydedildi.


İtalyan basını, 12 kişiyle Vatikan'a gelen Ruhani'nin heyetinde sadece tek bir kadının bulunmasına, onun da çevirmenlik yapmasına dikkat çekti.


İran'a ambargo kalktı, ilk ziyaret Çin liderinden


İran'ın bölgedeki rolünün önemi konuşuldu


Vatikan'dan yapılan resmi açıklamaya göre, samimi bir ortamda görüşen iki liderin gündeminde iyi bir seyir izleyen İran-Vatikan ilişkileri ile şu konular vardı: -İran'da Katolik Kilisesinin varlığı, - Vatikan'ın İran'da insan onuru ve din özgürlüğü lehine girişimleri, - İran'ın nükleer faaliyetlerini kısıtlamayı kabul etmiş olması ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte İran'ın, Ortadoğu'yu etkileyen sorunların siyasi çözümünde ve terörizm ile silah ticaretinin yayılmasıyla mücadeledeki önemli rolü.


Fransa'yla İran arasında şarap krizi


İki liderin ayrıca, dinler arası diyalog ile dini toplulukların, uzlaşma, hoşgörü ve barışın teşvikindeki sorumluluğunu ele aldığı da aktarılanlar arasında.


İki lider birbirlerine hediyeler de sundu. Hasan Ruhani Papa'ya el yapımı bir kilim ile minyatür kitabı hediye etti. Papa ise, Ruhani'ye üzerinde Aziz Martino figürü olan bir madalya vererek, bunun kardeşlik simgesi olduğunu söyledi.


İtalya Ruhani için çıplak heykelleri gizledi


Vatikan'ı son ziyaret eden İran lideri Muhammed Hatemi olmuştu. 1999'da buraya gelen Hatemi, Papa 2. Jean Paul ile görüşmüştü.


Önemli anlaşmalarla İtalya'dan ayrılıyor


Yarın Fransa'ya geçecek olan Hasan Ruhani, beraberindeki 5 bakan ve 100ü aşkın iş adamıyla çıkarma yaptığı İtalya'dan önemli anlaşmalar imzalamış olarak ayrılıyor.


Nükleer faaliyetlerini sınırlandırmayı kabul etmesinden sonra ülkesine yaptırımların kalkmasıyla ekonomiyi canlandırmayı ve yabancı yatırımını çekmeyi hedefleyen Ruhani, İtalya'da yaklaşık 17 milyar Euro değerinde ticari anlaşmaya imza koydu.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS