İran ve ABD Dışişleri Bakanları birkaç saat içinde en az 5 kez telefonlaştı

İran ve ABD Dışişleri Bakanları birkaç saat içinde en az 5 kez telefonlaştı

ABD askerlerinin dün karasularını ihlal ettiği İran tarafından gözaltına alınmalarıyla diplomasi trafiği hareketlenmişti. Bu birkaç saat içinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Cevad Zarif'in en az 5 kez telefonla görüştüğü açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Amerikalı askerlerin İran karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle İran tarafından bir süre tutuldukları sırada ABD Dışişleri Bakan John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif arasında yoğun bir diplomatik trafik yaşandığını, iki bakanın birkaç saat içinde defalarca telefonda görüştüğünü söyledi.


İran ABD askerlerini serbest bıraktı


Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikalı askerlerin İran tarafından gözaltında tutulduğu sırada Kerry'nin Zarif ile yaklaşık 10 saat içinde en az 5 kez telefonda görüştüğünü ve askerlerin zarar görmeden bir an önce serbest bırakılması için konuştuğunu söyledi. Yetkili, Kerry'nin Zarif'e, "Eğer bunu doğru bir şekilde yapabilirsek ikimiz için de iyi olabilecek bir olaya dönüştürebiliriz" dediğini bildirdi.


Kerry İran'a teşekkür etti


Kerry'nin görüşmede bahsettiği "iyi olabilecek bir olay" kavramını değerlendiren yetkili, "Sanırım Sayın Bakan'ın aklındaki, İran'ın Körfez'de sorumlu şekilde bir deniz operasyonu yürüttüğünü gösterebileceğini anlatmaktı" dedi.


ABD'nin İran'dan özür dilediği yönünde medyada yansıyan haberlere değinen yetkili, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


Üst düzey yetkili, son olayın İran ile yapılan ve çok yakında uygulamaya gireceği belirtilen nükleer anlaşmayı etkileyeceği yönünde Kerry'nin kaygı taşıyıp taşımadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de "Bence herkesin endişesi olayın tırmanma tehlikesi ve bu konunun şüphesiz nükleer anlaşma dahil diğer konulara etki etmesiydi" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS