Son Dakika

İran'dan ABD Savunma Bakanı Carter'a yanıt

A A

09.11.2015 - 11:00 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Arap ülkelerinin İran'ın bölgedeki askeri varlığına karşı savaşması gerektiğini söyleyen ABD Savunma Bakanına cevap geldi. İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, ABD'li mevkidaşını "akılcı konuşmaya" davet ederek, "Amerika'yı, Somali, Afganistan, Irak ve Yemen'deki gibi başka belalara sürüklememeli" dedi.

İran'dan ABD Savunma Bakanı Carter'a yanıt

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ve Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, İran'ın bölge ülkelerindeki askeri varlığına karşı Arap ülkelerinin savaşması gerektiğine ilişkin sözlerine cevap verdi.

İran'da "elçilik işgali"nin yıldönümü "ABD'ye ölüm" sloganlarıyla kutlandı

Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'na göre, İran Savunma Bakanı Dehkan, "ABD Savunma Bakanı daha akılcı ve daha dikkatli konuşmalı ve Amerika'yı, Somali, Afganistan, Irak ve Yemen'deki gibi başka belalara sürüklememeli" dedi.

Çin'in jetleri havalandırmasının ardından ABD'den karşı hamle

İran'ın bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için çaba gösterdiğini savunan Dehkan, bölgedeki sorunun kaynağının bölge dışındaki devletlerin müdahalesi olduğunu ifade etti.

İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi de Carter'ın Müslüman ülkeleri birbirine düşürmek istediğini savundu. Firuzabadi, "ABD Savunma Bakanı'nın düşüncelerinin yanlış bilgiye ve bölgesel meseleleri doğru okuyamamaktan kaynaklandığına eminiz" ifadesini kullandı.

ABD'nin yüksek tirajlı dergilerinden The Atlantic'te yayınlanan röportajında ABD Savunma Bakanı Carter, İran'ın Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen'deki askeri varlığına işaret ederek, "Biz onların sahada olmasından hoşlanmıyoruz ancak onlar oyunun içinde" demiş, Arap ülkelerinin de İran'ın bölgedeki nüfuzuna karşı koymak için kara gücüyle savaşa dahil olması gerektiğini söylemişti.

İran 4 yılı aşkın bir süredir devam eden ve 200 binden fazla insanın ölümüne yol açan Suriye iç savaşında Şam rejimine illegal askeri destek vermek, Yemen'i ve Irak'ı ise mezhepçi yaklaşımlarla Tahran'dan yönlendirmekle suçlanıyor.