İran'dan ABD ve Suudi Arabistan'a Yemen uyarısı

İran'dan ABD ve Suudi Arabistan'a Yemen uyarısı

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, ABD ve Suudi Arabistan'ı, "ülkesinin Yemen'e gönderdiği insani yardım taşıyan gemiye yönelik olası herhangi bir girişimde bulunmamaları" konusunda uyardı.

Tuğgeneral Cezayiri, El-Alem televizyonuna verdiği röportajda, İran'ın gönderdiği insani yardımların Yemen halkına ulaşmasını umduklarını ifade ederek, "Aksi taktirde başka seçenekleri kullanmak durumunda kalacağız. Bu seçeneklerin ne olduğunu zamanı geldiğinde açıklayacağız" ifadesini kullandı.


Suudi Arabistan'ın İran yardım gemisinin Yemen kıyısına ulaşmasını engellemesi durumunda, "cevaplarının ne olacağı" yönündeki soruya, "İran'ın sabrının da bir sınırı var" şeklinde cevaplayan Cezayiri, "Suudi Arabistan'ın yeni yöneticileri ile ABD şunu açıkça bilsinler ki Yemen halkına ulaştırılmak üzere insani yardım taşıyan İran gemisine olası her türlü saldırı girişimi, bölgede ABD ve Suudi Arabistan'ın kontrol edemeyeceği ateşin alevlenmesine sebep olacaktır" dedi.


Suudi Arabistan'ın Yemen politikasını, İsrail'in Filistin'i işgaline benzeten Cezayiri, "İnsan hakları savunucusu olduklarını iddia eden uluslararası kuruluşlar ve uluslararası kamuoyununun gaflet uykusundan uyanmasını bekliyoruz. Yemen halkına insani yardımların ulaştırılması konusunda acele edilmeli. Onlara İran ve diğer ülkelerin Yemen halkına insani yardım ulaştırmasına izin vermelerini tavsiye ediyorum. Müslüman ülkelerde daha fazla savaşa ve kan dökülmesine sebep olmasınlar" diye konuştu.


İran'dan çok sert Türkiye açıklaması


"Yemen halkı isterse yardımda bulunuruz"


Cezayiri, yabancı basında sık sık yer alan "İran'ın Yemen'de askeri varlığı" olduğu iddialarına ilişkin, şöyle konuştu:


"Bu iddialar tarihi bir tezat. ABD, Yemen'i bombaladığını gizlemezken, bazı bölge ülkeleri savunmasız Yemen halkına yönelik kapsamlı askeri saldırılar gerçekleştirip hatta kimyasal gazlar kullanırken, tüm dünya Suudi Arabistan'ın Yemenli çocukları öldürüşünü izlerken, ellerinde hiçbir delil olmaksızın hala İran'ın Yemen'de askeri varlığı olduğunu iddia ediyorlar."


İran: ''ABD ile savaşı olumlu karşılarız''


"Başka bir ülkede askeri varlığımız bulunuyorsa bunu inkar etmek için bir sebep görmeyiz. Çünkü biz haklı olduğumuzu, güçlü olduğumuzu biliyoruz ve karşı tarafın askeri saldırılarının yanlış olduğuna inanıyoruz. Herkes bu tür saldırıları engellemek için çalışmalıdır" diyen Cezayiri, şunları kaydetti:


"Eğer Yemen halkı yardıma ihtiyaç duyar ve bunu İran'dan talep ederse, buna olumlu cevap veririz. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi halihazırda İran İslam Cumhuriyeti'nin Yemen'e askeri müdahalede bulunmasına ihtiyaç yok, gelecekte de buna gerek kalmamasını umuyoruz. İran İslam Cumhuriyeti, insani ve İslami görevi gereğince bölgede ihtiyaç duyan tüm ülkelere danışman olarak yardımda bulunmaya devam edecek."


İran'dan Suudi Arabistan'a:'Utanmaz saldırgan!'


İran resmi haber ajansı IRNA'nın, Yemen'e insani yardım taşıdığını belirttiği "İran Şahid" adlı gemiye İran donanmasına ait 34. Filonun eşlik edeceğini duyurmasının ardından, ABD yönetimi Tahran'a "yardımlarını donanma eşliğinde değil Birleşmiş Milletler (BM) vasıtasıyla gönderme" çağrısı yapmıştı.


Tahran yönetimi geçen haftalarda yine Yemen'e havayoluyla gönderdiği insani yardımların, Suudi Arabistan tarafından engellendiğini açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS