İran'dan "Rus pilotu Devrim Muhafızları kurtardı" iddiası

İran'dan "Rus pilotu Devrim Muhafızları kurtardı" iddiası

Rusya'nın düşürülen uçağının pilotlarından Alexander Pozynich ölmüş, Konstantin Murakhtin ise sağ kurtulmuştu. Yüzbaşı Murakhtin, Himeymim Üssü'nde basının karşısına çıkarılana kadar da akıbetleri hakkında pek çok senaryo ileri sürülmüştü. Bir iddia da İran'dan geldi; pilotu İran Devrim Muhafızlarının kurtardığı ileri sürüldü. Türk Özel Kuvvetleri'nin de pilotları bulmak için bölgeye girdiği iddia edildi.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, düşürülen Rus uçağının sağ kalan pilotunun, İran Devrim Muhafızları Kudüs Tugayları Komutanı General Kasım Süleymani'nin komutasındaki bir grup tarafından kurtarıldığını öne sürdü. Ajansa göre, Türk Özel Kuvvetleri de arama kurtarma çalışmaları için bölgeye girdi ama pilota İran'lılar daha erken ulaştı.


Kurtarılan Rus pilot konuştu


Ajansın iddiasına göre; üç Rus helikopterinin Rus pilotu kurtarmak üzere Türkmen savaşçıların bulunduğu bölgeye yaptığı sızma operasyonunun açılan ateş sonucu başarısızlıkla sonuçlandı.


CIA çileden çıkartan Suriye'deki İranlı general


 


Bunun üzerine, Beşar Esad güçlerinin yanında savaşan İranlı General Süleymani komutasındaki Hizbullah milisleri ve Suriyeli komandolardan oluşan bir müfreze devreye girdi ve Rus pilotu kurtarıldı.


Fars Haber Ajansı, pilotu sağ olarak kurtarmak için bir grup Türk Özel Kuvvet askerinin de bölgeye girdiğini, ancak Süleymani müfrezesinin Türklerden önce davrandığını iddia etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS