İran'ın dini lideri Hamaney'den Kerry'ye yanıt niteliğinde açıklama

İran'ın dini lideri Hamaney'den Kerry'ye yanıt niteliğinde açıklama

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'li denizcilerin gözaltına alınmasıyla ilgili Devrim Muhafızlarına teşekkür etti, "Doğru şeyi yaptılar" dedi.

Basra Körfezi'nde bir krize dönüşmeden diplomatik yoldan halledilen ABD'li denizcilerin gözaltına alınmasıyla ilgili İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de konuştu. Hamaney'in açıklaması, denizcilerin görüntülerinin yayımlanması nedeniyle İran'a çok kızgın olduğunu ancak hükümeti değil de Devrim Muhafızlarını sorumlu tuttuğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye yanıt niteliğinde.


Kerry: 'İran'a çok kızgınım'


İran'ın dini lideri Hamaney, Basra Körfezi'nde geçen hafta yaşanan sınır ihlali krizindeki tutumları nedeniyle Devrim Muhafızlarına teşekkür etti. Hamaney, ABD'li denizcilerin gözaltına alındığı olayla ilgili, "Doğru şeyi yaptılar" diyerek Devrim Muhafızlarını tebrik etti.


Hamaney: 'Suudi Arabistan İslam ümmetinden özür dilemeli'


ABD Dışişleri Bakanı Kerry, önceki gece CNN televizyonunun canlı yayınına katılarak, ABD askerlerinin gözaltına alınmasının görüntülerinin yayınlanmasına tepki göstermiş ve "O görüntülerin yayınlanmasına çok ama çok kızmıştım" demişti. Konuyu hemen İranlı yetkililerle görüştüğünü anlatan Kerry, olayın sorumlusu olarak İran Dışişleri Bakanlığını veya hükümetini değil, orada görev yapan "Devrim Muhafızlarını" gördüğünü açıklamıştı.


Yaptırımlar kalktı, İran'dan ilk adım geldi


Hamaney'in açıklamasında Suudi Arabistan'la yaşanan kriz de vardı. Suudi Arabistan'ın Şii dini lider Nimr el Nimr'i idamının ardından Tahran'da Suudi Büyükelçiliğinin yakılmasına da değinen İran'ın dini lideri, saldırıyı, "Gerçekten kötü" diye niteledi.


İsrailli bakandan 'IŞİD ile çalışmayı seçerim' açıklaması


Hamaney dün de ülkesine nükleer programı nedeniyle konan uluslararası yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili konuşmuştu. İran'ın hala ABD'ye güvenemeyeceğini söyleyen Hamaney, temkinli bir yaklaşım sergilemişti. İran Devlet Televizyonu'nda yayımlanan açıklamasında "Kibirli ülkeler sözlerini yerine getirmezler. Özellikle de ABD..." diyen Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye de uyarıda bulunmuştu. Hamaney, Ruhani'yi, ABD karşısında temkinli olması ve karşı tarafın da nükleer anlaşma ile ilgili koşullarını yerine getirdiğine dikkat etmesi yolunda uyarmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS