Son Dakika

İran'ın Rusya'dan aldığı S-300'lerin rotası da belli oldu

A A

18.02.2016 - 11:21 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Rusya'nın İran'a sattığı S-300 hava savunma sistemlerinin ilk partisinin Perşembe günü yola çıkacağı dün ortaya çıkmıştı. S-300'lerin gönderileceği güzergah da açıklandı, füze sistemi Hazar denizi üzerinden gönderilecek.

İran'ın Rusya'dan aldığı S-300'lerin rotası da belli oldu

Rus Ria Novosti ajansının İran'ın Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mustafa Azadi'nin yaptığı açıklamalara dayandırdığı haberde, S-300 hava savunma sistemlerinin ilk partisinin, yarın, Hazar denizi kıyısında yer alan Astarhan kentindeki bir limandan gemiyle gönderileceğini duyurdu.

İran'ın Rusya'dan alacağı S-300'ler yola çıktı

Haberde, çalışma ziyareti çerçevesinde Rusya'da bulunan İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın da perşembe günü Astarhan'da düzenlenecek kapalı uğurlama törenine katılacağı belirtildi.

S-300 hava savunma sistemlerinin İran'a ulaştığı limanda resmi karşılama töreni yapılacağı bildirildi.

Rusya'nın hava savunma sistemi S-300 ve S-400'ler

Rusya ve İran, 2007 yılında S-300 hava savunma sistesi satışı konusunda anlaşmış, ABD ve İsrail imzalanan anlaşmaya sert tepki göstermişti. Rusya, 2010'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik silah ambargosu kararı almasının ardından S-300 anlaşmasını tek taraflı askıya aldığını açıklamıştı. İran, Rusya'nın kararını uluslararası tahkim mahkemesine taşıyarak 4 milyar dolarlık dava açmıştı.

İran'dan Suudi Arabistan açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Nisan 2015'te imzaladığı kararnameyle, S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin İran'a teslimatına yönelik yasağın kaldırıldığı bildirilmişti. Tahran yönetimi de S-300'lerin teslim edilmesi halinde tahkimdeki davayı geri çekeceğini açıklamıştı.

Rus devlet teknoloji şirketi RosTec Genel Müdürü Sergey Çemezov, İran ve Rusya arasında S-300'lerin Tahran'a teslim edilmesi için yeni bir anlaşma imzalandığını ve anlaşmanın yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.

Uçaklara ve balistik füzelere karşı etkili olan uzun menzilli S-300 hava savunma füzeleri, eski Rus teknolojisi ile üretilmesine rağmen halen dünyanın etkili hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendiriliyor.