İran'ın S-300 anlaşması yürürlükte, Suudiler S-400'ün peşinde

İran'ın S-300 anlaşması yürürlükte, Suudiler S-400'ün peşinde

İran'ın 2007'den beri almaya çalıştığı Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi'nin teslimatıyla ilgili anlaşma yürürlüğe girdi. Anlaşmayla ilgili bilgi veren Rus devlet teknoloji şirketi RosTec'in Genel Müdürü Sergey Çemezov, Suudi Arabistan'ın da S-400'le ilgilendiğini ifade etti.

Rus basınında yer alan haberlere göre, Rus devlet teknoloji şirketi RosTec Genel Müdürü Sergey Çemezov, Dubai'de düzenlenen "Dubai Airshow-2015" fuarında yaptığı açıklamada, "S-300 sevkiyat anlaşması taraflar arasında imzalandı ve anlaşma yürürlüğe girdi" dedi.


Rusya'dan füze açıklaması!


Rusya ve İran, 2007 yılında S-300 hava savunma sistemi satışı konusunda anlaşmış, ABD ve İsrail imzalanan anlaşmaya sert tepki göstermişti. Rusya, 2010'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik silah ambargosu kararı almasının ardından S-300 anlaşmasını tek taraflı askıya aldığını açıklamıştı. İran, Rusya'nın kararını uluslararası mahkemeye taşıyarak 4 milyar dolarlık dava açmıştı.


ABD'den İran'ın Rusya'dan aldığı S-300 füzelerine itiraz


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Nisan 2015'te imzaladığı kararnameyle S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin İran'a teslimatına yönelik yasağın kaldırıldığı bildirilmişti.


Uçaklara ve balistik füzelere karşı etkili olan S-300 füzeleri, eski Rus teknolojisi ile üretilmesine rağmen halen dünyanın etkili hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendiriliyor.


Rusya ve İran S-300 için her konuda anlaştılar


"Suudi Arabistan S-400'lerle ilgileniyor"


Öte yandan, RosTec Genel Müdürü Çemezov, Suudi Arabistan'ın S-400 hava savunma sistemiyle ilgilendiğini belirtti. Çemezov, "Suudi Arabistan ve diğer bazı ülkeler bu sistemle ilgileniyor. Ancak şu anda Çin dışında kimseyle anlaşma imzalamadık" ifadelerini kullandı. Çemezov ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya ve Endonezya'nın Rus yapımı Su-35 savaş uçaklarıyla ilgilendiğini bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS