IŞİD 350 bin Türkmeni yerinden etti

IŞİD 350 bin Türkmeni yerinden etti

Irak'ta Musul ve Telafer'i 2014'te işgal eden IŞİD, 350 bin Türkmeni yurdundan etti. Örgütün yerinden ettiği Türkmenlerin 51 bini ise Türkiye'ye sığındı.

Irak'ta Türkmenlerin Saddam döneminden beri zor günler geçirdiğini ifade eden Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, IŞİD'in 350 bin Türkmenin evlerinden edildiğini söyledi.

Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı Musul ve Telafer'in yüzde 80'inin IŞİD işgali altında bulunduğunu, Suriye'de de Türkmenlerin örgütün hedefinde bulunduğunu söyledi. Kazancı, "ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Rusya'nın başını çektiği kuvvetler, DAEŞ'i ortadan kaldırmak için mücadele ediyorlar. Fakat DAEŞ, Irak ve Suriye'de büyük bir alana sahiptir. DAEŞ, bugün Irak'ta alan hakimiyetini kaybetmeye başladı. Çıkış stratejisi onlara bırakıldı. Bu dönemde Türkmenlere yönelik yapılan projeler devam etmektedir. Kalan yüzde 20'lik yerde alan hakimiyetini korumaya çalışmaktayız" diye konuştu.

"DAEŞ'in Musul ve Telafer'i işgal etmesiyle 350 bin Türkmen evlerinden yurtlarından oldu" diyen Kazancı, bu dönemde 51 bin civarında Türkmenin ise Türkiye'ye sığındığı bilgisini paylaştı. Kazancı, şunları söyledi:

"Türkiye'ye gelenler; Ankara, Konya, Eskişehir, Gaziantep ve İzmir'e yerleşti. Bunlara her ay gıda yardımı yapılıyor. AFAD, Türk Kızılayı ve sivil toplum kuruluşlarının yardımı devam ediyor. İkamet izinleri alındı. Sağlık hizmetleri konusunda bazı sorunlar oluyordu. Bunların aşılması için Bakanlıklara başvuruda bulunduk. Bu konuda yaşanan sıkıntılar aşılacak. Irak'ın içindeki Zaho, Dohok ve Yahyalı'daki kamplarda yaşam mücadelesi veren yaklaşık 300 bin insana da Türkiye sahip çıkıyor. TİKA, Türk Kızılayı, AFAD ve diğer sivil toplum kuruluşları yardım ediyor. Irak hükumetinin bu kamplara hiçbir yardımı yok. Tek yardım eden Türk halkı ve sivil toplum kuruluşları oldu."

Kazancı, Batılı ülkelerin, bölgeye ilişkin plan ve projelerinin devam ettiğini ve buna karşı mücadele ettiklerini de söyledi.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS