IŞİD, Irak'ın petrol üretimine her ay 102 milyon dolar zarar veriyor

IŞİD, Irak'ın petrol üretimine her ay 102 milyon dolar zarar veriyor

Petrol üretimi yapılan 6 kuyuyu kontrol eden IŞİD'in, Irak'ın petrol üretimine verdiği zararın aylık 102 milyon 187 bin dolar olduğu açıklandı. Irak milletvekili Ahmet Hacı Reşit, "IŞİD, varilini 30 dolardan sattığı petrol geliriyle silah ve patlayıcı alıyor" dedi.

Irak Parlamentosu tarafından hazırlanan "IŞİD'in Irak'ın Sanayi ve Petrol Üretimine Verdiği Zarar" adlı raporda, "IŞİD'in işgal ettiği petrol kuyuları nedeniyle Irak, aylık 102 milyon 187 bin dolar zarar ediyor" denildi.


Irak Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hacı Reşit, IŞİD'in, Irak'ta aylık 1 milyon 277 bin varil petrol üretimi yapılan 6 petrol kuyusunu kontrol ettiğini söyledi.


Irak'a 4 yeni petrol kuyusu


Örgütün elinde bulundurduğu petrol kuyuları nedeniyle ülkenin iki yönden zarar ettiğini belirten Reşit, "IŞİD, varilini 30 dolardan sattığı petrol geliriyle silah ve patlayıcı alıyor. Bu şekilde varlığını devam ettiriyor. Bu da ülkeye iki kat zarar veriyor" dedi.


'IŞİD petrol satıyor'


Salahaddin vilayetindeki Beyci Petrol Rafinerisi'nde Irak'ın milyarlarca dolar zarara uğradığı bilgisini paylaşan Reşit, "IŞİD'in elindeki kuyu ve rafinelerin yüzde 91'i Beyci'de bulunuyor. Siniye, Kesk ve Geyare'deki kuyular da örgütün kontrolünde" ifadelerini kullandı.


Irak'ta en büyük petrol rafinerisi olan ve Haziran 2014'te devre dışı kalan Beyci, sık sık Irak güvenlik güçleriyle IŞİD militanları arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS