IŞİD kafa kesme videoları yayınladı, İngiltere'yi tehdit etti

IŞİD kafa kesme videoları yayınladı, İngiltere'yi tehdit etti

Irak Şam İslam Devleti'nin sosyal medya hesaplarından 13 Kasım 2015'te gerçekleşen ve 130 kişinin ölümüne yol açan Paris saldırısını düzenleyen militanların videosunu yayınladı. BBC Türkçe'nin haberi...

Videoda 9 militan, IŞİD'in elindeki bazı mahkumların başlarını keserek öldürürken ve askeri eğitim alırken görülüyor. Paris saldırılarının gerçekleştiği noktaları da gösteren videonun sonunda ise Suriye ve Irak'taki hava operasyonlarına destek verdiği için İngiltere ve İngiltere'nin Başbakanı David Cameron tehdit ediliyor.


Videoda görülen militanlardan birisi, Paris saldırılarını planlayan kişi olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud'a benziyor. Belçika vatandaşı olan Abaaoud, Paris saldırılarından günler sonra başkent yakınlarındaki Saint-Denis'te polisin düzenlediği operasyonda öldürülmüştü. 9 kişi, “Bunlar inlerinden çıkıp bütün bir ülkeyi -Fransa’yı- dizlerinin üstüne çöktüren dokuz hilafet aslanının son mesajları” ifadesiyle tanıtılıyor. Paris saldırganlarından Ebu Ömer el Belçiki adını kullanan Fas kökenli Belçikalı Abdülhamid Ebayud, “Müslümanları bombalamak için Hunter [Avcı] savaş uçaklarını yolladınız. Şimdi de İslam Devleti kâfirlerin kanına susamış avcıları size yolluyor. Avcılarımız sizi katletmekte tereddüt etmeyecektir” diyor. Videodaki 9 kişinin üçünün Fransız, dördünün Belçikalı, ikisinin Iraklı olduğu belirtiliyor.Paris saldırılarını düzenleyen 9 kişi öldürülmüştü. İki şüpheli ise hala aranıyor.


Paris saldırıları


13 Kasım 2015’te, üçe ayrılan 9 saldırgan, bir stadyuma, kafelere ve bir konser salonuna saldırmıştı. Saldırılarda 130 kişi ölmüştü. Daha sonra saldırganlardan 9’unun öldüğü, ancak saldırganların sayısının daha fazla olabileceği açıklanmıştı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS