IŞİD lideri Bağdadi'nin eski eşi konuştu: Çok gizemli bir adamdı

IŞİD lideri Bağdadi'nin eski eşi konuştu: Çok gizemli bir adamdı

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’yi terk eden eski karısı, Bağdadi’nin IŞİD lideri olmazdan evvel ‘normal bir aile babası’ olduğunu söyledi.

Bağdadi’den bir kız çocuğu sahibi olanı, 28 yaşındaki Saga el Dulmaimi, IŞİD lideriyle 2008’de üniversitede ilahiyat dersleri verirken evlendi. Ancak daha sonra kocasının radikal gruplarda aktif olduğunu öğrendi. Bağdadi o dönem Hişam Mohammad ismini kullanıyordu.


İsveç gazetesi Expressen’e konuşan el Dulmaimi, “Evden işe, işten eve bir adamdı. Herhangi bir direniş grubunda bile yer almamıştı. Sonraları nasıl olup da dünyanın en tehlikeli terör örgütünün lideri olabildiği benim için hala bir gizem” dedi.


El Bağdadi kendini İslam Devleti’ni halifesi olarak görüyor ve bugüne kadar birçok kadını zorla alıkoyarak tecavüz ettiği raporlandı. ABD Bağdadi’nin başına 10 milyon dolar ödül koydu.


Dulmaimi ABD tarafından başına 10 milyon dolar ödül koyulan Bağdadi için şu ifadeleri kullanıyor; “Çocukları severdi. Onların idolü idi. Bu anlamda mükemmel biriydi, ancak benim onla ilişkim yüzeyseldi.”


Hamileyken Bağdadi'den kaçan Dulmaimi "Ona aşık değildim. Gizemli bir adamdı. Onla normal bir konuşma ya da tartışma içine giremezdiniz” diye konuşuyor.


Şu anda Filistinli yeni eşiyle yaşayan ve el Bağdadi’nin Avrupa’da okumasını istediği kızlarını kaçırmasından korkan el Dulmaimi, Paris ve Brüksel saldırılarını ise ‘cinayet, kan ve vahşet’ olarak tanımlıyor: “Siviller öldürüldü, bu terör değil de nedir? Bir anne olarak, bunun terör olduğunu düşünüyorum. Biri oğlumu incitiyorsa o bir teröristtir, her anne böyle düşünür.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS